Adl Belge Belgelendirme Danışmanlık ve Eğitim Firması
  • AdlBelge Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri
  • 0541 678 36 19 - 0216 390 22 32
  • info@adlbelge.com
Kalite Nedir?
ISO 9001 Belgesi 2015 Revizyonu  
ISO 22000 Belgesi 2018 Revizyonu  
ISO 27001 Belgesi 2017 Revizyonu  
ISO 45001 Belgesi 2018 Revizyonu  

Kalite Nedir?

Kalitenin anlamı nedir? Üzerinde herkesin hem fikir olmadığını söylediği, konuşmaların tartışmalara ve felsefi kalite polemiklerine her an dönebileceği anlaşılması zor gibi görünen kavramdır. Aslında ihtiyaç ve istekleri karşılama oranıdır. Global manada anlam kazanan bu tarif bugün bilinen en geçerli kalite tanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalite görece olarak herkesin üzerine farklı bir fikri bulunabileceği ender kelimeler arasındadır. Üstelik hemen herkes söz konusu kalite ifadesi olduğunda gayet kendini ifade etmeye çalışmaktadır.

Karşılarken müşteriyi memnun etme oranını da yansıtır. Ancak ilk alındığında kaliteli olduğu düşünülen bir ürün veya hizmet hakkında ki tüketici görüşleri ilk problem yada arızada hızla müşteri şikayetlerine dönüşebilir. Dolayısıyla kalite bir süreç işidir. Satış sonrası hizmetleri, satış öncesinden çok daha kıymetlidir. Kaliteli gıda, kaliteli otomobil kavramları arasında uzunca zaman döngülerini kapsayan aralıklar bulunabilir.

%100 müşteri memnuniyeti olmadığından ve her tüketicinin tek tek farklı istekleri olduğundan kurumsal markalar çok renk ve çeşit sunmayarak kalite beklentisini azaltarak kontrol altında tutabilmektedirler. Üzerinde çok seçenek olmayan ürünlerde memnuniyetin daha fazla olduğu ispatlanmıştır. Bugün artık sadece ürün veya hizmet kalitesinin değil, ayn zamanda ticari birlikteliğin yaşam süresi boyunca vaad edilen devamlı kalite daha fazla ön plana çıkmıştır.

Bir ürün veya hizmet isteklerinize hangi % ile yetişebiliyorsa o kadar kaliteli demektir. Örneğin bir işletme sahibinin kişisel otomobili son derece pahalı çok yakan bir araç olmasına rağmen sağladığı sosyal statü tatmin oranıyla gayet kaliteliyken, aynı firma sahibinin servis hizmetleri için satın alacağı otomobili çok yakan pahalı araç grubundan seçmeyeceği açıktır. İki farklı durumda iki farklı kalite düzeyi ortaya çıkmış demektir.

Tümüyle kişisel istek ve ihtiyaçlara olan beklentilerin ve satın alma sonrasında görülen memnuniyetin adı kalitedir. Müşterilerin artan sadece istekleri değil kaliteli ürün ve hizmeti ayırtme kabiliyetlerinin de olduğu açıkça görülebilmektedir. Müşterilerine sadece ürün satmakla yetinen satış sonrası hizmetlerine gerek ağırlığı veremeyen işletmelerin kaliteli marka değerini kazanabilmeleri ve uzun yıllar koruyabilmeleri nereyse imkansız duruma gelmiştir.

Kalite kişiden kişiye göre değişebilen daha önemlisi zamana göre değişebilen bir kavram. Ancak temelinde dikkat edilesi tek hedefi bulunuyor; müşteri memnuniyet oranı...

Kalite ihtiyaca göre şekillenir. Somu ve soyut olduğu özelliklere sahiptir. İhtiyaçlar her ne kadar ilk sırada bulunuyor isede alışkanlıklar da kaliteyi doğrudan etkileryen faktörler arasındadır. Kişisel tercihlerimiz bizim için ihtiyacımız olan kalitelinin satın alma aşamasında bizi tesiri altına alır. Son model araba kokusunu hiç duydunuz mu? Bu koku bugün sıfır araçlara sıkıldığı söylenen ve uzun süre aracı terk etmeyen otomobil satın almak isteyenlere kalite hissini uyandıran pazarlama tekniği. Sadece sıfır değil ikinci el araçlarda buna daha çok rastlanıyor. Galerilerden aldığınız eski model ancak hala yeni gibi kokan otomobillere dikkat ederseniz bu kokunun nasıl bir kaliteli hissini tetiklediğini daha rahat görebilirsiniz.

Pazarlama dünyasında kaliteye doğrudan veya dolaylı (tüketici algılarını-duyularını kullanarak) müdahaleler daima yapılmaktadır. Gıda ürünlerine katılan ve "LEZZETLİ" duygusunu tetikleyen katkı maddeside böyledir. Sektörlere göre değişen renk kullanım dağılımları da. Etik olsun ya da olmasın çok sayıda tüketici tercihi bu türden dış kaynaklı etkenlerle kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Kalitenin tanımıyla ilgili ancak farklı ISO 9001 Kalite Nedir ve Kalite Belgesi Nedir başlıklarına da göz atabilirsiniz.