Adl Belge Belgelendirme Danışmanlık ve Eğitim Firması
  • AdlBelge Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri
  • 0541 678 36 19 - 0216 390 22 32
  • info@adlbelge.com
Kalite Belgesi Nedir?
ISO 9001 Belgesi 2015 Revizyonu  
ISO 22000 Belgesi 2018 Revizyonu  
ISO 27001 Belgesi 2017 Revizyonu  
ISO 45001 Belgesi 2018 Revizyonu  

Kalite Belgesi Nedir?

Kalite belgesinin anlamı nedir? Kalitenin tescil edilmiş halidir. Bu genel anlam dışında ISO belgelerine özel esas manası “Kaliteyi Taahhüt Etme” belgesidir. Bu tanımla birlikte sürdürülebilir kalite ön plandadır. Elde edildikten sonra vazgeçilecek “Nasılsa aldık kalite tamamdır” denilecek bir evrak değildir. Sürekli olmak aynı kalitede ürün ve hizmeti firma varolduğu sürece sunabilme yeteneğinin kazanılmış olmasını gösterir. En azından olmasa da bu yönde sürekli bir gelişim, takip ve büyüme kontrolünde yürütülen işletme anlamını ifade eder.

Kalite üst düzey hizmetin bireysel yorumlanmış şeklidir. Müşteri ihtiyaçlarını karşıyabilmek yeteneğinin yüzdesidir. Kalite belgesi, bilinçli kontrollü, planlı ve uygun dokümantasyon çalışmalarıyla birlikte öncelikle mevcut ürün ve hizmet sunumunu sağlamak ve bu ürün/hizmet düzeyini sabit tutmakla birlikte giderek yükselen grafiksel takip edilebilir yapıya dönüştürmektir. Kaliteyi üretmek zorun değildir. Asıl önemli nokta kaliteyi belgeleyebilmek ve koruyabilmektir. Birde bunu sürekli artırabilirseniz rahatlıkla kalite belgesi alabilirsiniz demektir. Kalite belgesi çoğunlukla ISO 9001 sertifikasını ifade eder. ISO 9001 bir yönetim yapısı olduğu halde ürün veya hizmetlerin kalite belgelerinin olması aynı zamanda yönetimin kalite algı ve anlayışına bağımlıdır.

Kalite belgesinin anlamı nedir? Kalitenin tescil edilmiş halidir. Bu genel anlam dışında ISO belgelerine özel esas manası “Kaliteyi Taahhüt Etme” belgesidir. Bu tanımla birlikte sürdürülebilir kalite ön plandadır.

Bir kez elde edildikten sonra vazgeçilecek “Nasılsa aldık kalite tamamdır” denilecek bir evrak değildir. Sürekli olmak aynı kalitede ürün ve hizmeti firma varolduğu sürece sunabilme yeteneğinin kazanılmış olmasını gösterir. En azından olmasa da bu yönde sürekli bir gelişim, takip ve büyüme kontrolünde yürütülen işletme anlamını ifade eder.

Kalite üst düzey hizmetin bireysel yorumlanmış şeklidir. Müşteri ihtiyaçlarını karşıyabilmek yeteneğinin yüzdesidir. Kalite belgesi, bilinçli kontrollü, planlı ve uygun dokümantasyon çalışmalarıyla birlikte öncelikle mevcut ürün ve hizmet sunumunu sağlamak ve bu ürün/hizmet düzeyini sabit tutmakla birlikte giderek yükselen grafiksel takip edilebilir yapıya dönüştürmektir. Kaliteyi üretmek zorun değildir. Asıl önemli nokta kaliteyi belgeleyebilmek ve koruyabilmektir. Birde bunu sürekli artırabilirseniz rahatlıkla kalite belgesi alabilirsiniz demektir. Kalite belgesi çoğunlukla ISO 9001 sertifikasını ifade eder. ISO 9001 bir yönetim yapısı olduğu halde ürün veya hizmetlerin kalite belgelerinin olması aynı zamanda yönetimin kalite algı ve anlayışına bağımlıdır. Konuyu daha iyi kavramak için diğer yazılarımız olan Kalite Nedir? ve ISO 9001 Kalite Nedir? yazılarımızı okuyabilirsiniz.