Adl Belge Belgelendirme Danışmanlık ve Eğitim Firması
  • AdlBelge Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri
  • 0541 678 36 19 - 0216 390 22 32
  • info@adlbelge.com
ISO 9001 Belgesi 2015 Revizyonu  
ISO 22000 Belgesi 2018 Revizyonu  
ISO 27001 Belgesi 2017 Revizyonu  
ISO 45001 Belgesi 2018 Revizyonu  

ISO Sertifikası

ISO Sertifikası ürün veya hizmetlerin müşteri beklentilerini karşıladığını göstererek, güvenilirlik sağlayan yararlı bir araç olabilir. Bazı sektörler de iso sertifikası yasal veya ihale şartlarından doğan bir gereklilik olabilmektedir. ISO belge logosu nasıl kullanılır?

ISO uluslar arası standartlar organizasyonu ISO 9001 ve ISO 14001 gibi Uluslararası standartları geliştirir fakat doğrudan firmaları denetlemek veya başka bir yolla belgelendirme yapmamaktadır. ISO belgesi belgelendirme işlemleri daha yaygın olarak dış belgelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilecek denetimler sonucunda gerçekleştirilir.

ISO Uluslararası standartlar organizasyonu herhangi bir iso sertifikası almak için belgelendirme kuruluşu seçerken birkaç belgelendirme kuruluşunun birlikte görüşülerek değerlendirilmesini ve akredite olup olmadığının kontrol edilmesini önermektedir. [1]

ISO belgelerinde akreditasyon zorunlu olmamakla birlikte bir saygınlık göstergesidir. Akredite kuruluşları bulmak için "TÜRKAK Akredite Kuruluş Arama" resmi web sayfası bu linkten ziyaret edilebilir veya farklı ülkelerde faaliyet gösteren akreditasyonlu belgelendirme kuruluşları aranabilirler.

Almış olduğunuz iso belgesinin kullanırken ISO belgeli ürün veya iso belgesine sahip ürün veya hizmet demek doğru ifade değildir, bunun yerine ISO 9001:2008 sertifikalı firma ya da ISO 9001:2015 sertifikası bulunan firma vurgusunun yapılması daha isabetli yaklaşım olacaktır.

ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü)' nün logosu tescilli bir markadır ve ISO dışında kimse tarafından kullanılamaz. Eğer logo kullanmak istiyorsanız iso belgenizin kendisini kullanmanız gerekmektedir. Bununla beraber belgelendirme kuruluşunun da logosu araçlar ve şirket içi alanlarda kullanılabilir. Doğrudan ürünler üzerinde sertifika logosu kullanmak yerine iso belgeli firma özelliğinin vurgulanması (özellikle ürün ve hizmet üzerinde etkili tanıtımlarda) daha yasal ve gerçekci olacaktır.