Adl Belge Belgelendirme Danışmanlık ve Eğitim Firması
  • AdlBelge Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri
  • 0541 678 36 19 - 0216 390 22 32
  • info@adlbelge.com
ISO 9001 Kalite Nedir?
ISO 9001 Belgesi 2015 Revizyonu  
ISO 22000 Belgesi 2018 Revizyonu  
ISO 27001 Belgesi 2017 Revizyonu  
ISO 45001 Belgesi 2018 Revizyonu  

ISO 9001 Kalite Nedir?

Diğer yazımızda ki "Kalite Nedir" 'den farklı olarak "ISO 9001 Kalite" kavramı biraz daha ticari ve yönetimseldir. ISO 9001 Kalite Ne Demektir? Sanal bir sistemin gerçek uygulamalarla bilinçli olarak bir standart eşliğinde uygulanmasıdır. ISO 9001 kalite çok farklı tanımlara sahip değişken kavramlar arasında yer almaktadır. Farklı açılardan müşterilere ait çeşitli bakış açılarıyla kalite ne demektir? ISO 9001 Kalite taahhüttür. ISO 9001 Kalite beklentidir. ISO 9001 Kalite ürün ve kişiliktir. ISO 9001 Kalite belli bir ürünün ya da bir hizmetin şirketin sunumu ve tüketicilerin algısı da dahil olmak üzere tamamen cisimleşmesidir.

ISO 9001 tüketicinin kalbinde uzun süreli hoş bir duygu bırakması gereken bir izlenim, imge ya da kişiliktir. ISO 9001 Kalite marka olarak firmanızın yaptıklarıdır. ISO 9001 Kalite bir marka bir ürünü ya da hizmeti isteyen insanlar tarafından ona atfedilen duygusal değerdir. ISO 9001 Kalite bir hizmetin ya da bir ürünün Pazar içerisinde farklı hisler doğuran kimliğidir. ISO 9001 Kalite kim olduğunuzu ya da onlar için neyi temsil ettiğinizi özetlemek için tüketicilerce zihinsel kestirme yol olarak kullanılan ayırt edici bir işaret ya da imgedir.

ISO 9001 Kalite hizmetin DNA’sı gibidir. Kodlamayı dokümanlar üzerinden kendinizin yaptığı kontrolü tamamen size ait olan bir sarmal dna yapısı. Benzersizliğini kodlamasıdır. Bu nedenle birbirin ardı sıra kopya içerikler üreterek kalite yönetim sistemi sadece gerekliikleri oluştururken asıl faydaya ulaştıramayacaktır. ISO 9001 Kalite tüm sohbetlerin toplamıdır. ISO 9001 Kalite ürün satın aldığınız bir şeydir. ISO 9001 Kalite ilişki kurduğunuz bir şeydir.

Burada tamamlandığı haliyle ISO 9001 Kalite basitçe, şirketinizin ya da ürünlerinizin insanların zihinlerinde ki imgesidir. ISO 9001 Kalite, kendinizi tanıyın demek “Sesinizi markanızla uyumlu hale getirin” demenin başka bir şeklidir. Ama sonuç aynıdır, kullandığınız sesin hedef kitlenizin olduğunuzu düşündüğü şeyle tamamen aynı doğrultuda olduğundan emin olmak zorundasınız, kalite denildiğinde..!

Kalite kısa ve öz tanımıyla müşteri istek ve ihtiyaçlarının KAR getirecek şekilde karşılanmasıdır. Müşteriyi memnun edebilmek bundan 15 – 20 sene öncesine göre kıran kırana rekabetin iyiden iyiye tırmandığı ticari sektörlerde neredeyse imkansızlaşmıştır. Toplumların beklentileri çok farklı boyutlara ulaştı. Artık hiç kimse kalite için daha fazla zaman ayırmamakta. Sadece ürün veya hizmetlerin belgelerini sorgulamakta ve sonuca göre “Otomatik Psikolojiyle” hareket etmektedir. ISO Belgesi genel olarak iso 9001 kalite belgesi ve diğer iso belgelerine verilmekte olan genel isimdir.

Tüm iso kalite belgeleri bu adla anılmaktadır. Ancak bu isim standardı temsil etmez. İşin sadece belgelendirme kısmının son aşaması olan “iso belgesi” yani diğer bir ifadeyle a4 boyutundaki belgeyi açıklar. ISO 9001 belgesi almak tamamen farklı bir konudur. ISO 9001 kalite yönetim sistemini uygulamak tamamen farklıdır. Fakat esas önemli olan standartın uygulanmasıdır. ISO 9001 ne için kullanılıyorsa o demektir. Yani iso 9001 ne demektir = "Müşteri Memnuniyeti Kalite" anlamını içinde barındırmaktadır. Standart ise ortak yol, yöntem demektir. Kalite’nin anlamı değişmemekle birlikte elde edilme yöntemleri iso 9001:2015 revizyonu ile olduğu gibi farklılık gösterebilir.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi ürün kalitesine değil de yönetim yapısına işaret eden üst seviye sistematik kurallar dizinidir. Kural denilince hemen itici gelmemeli. Bu aslında monoton sayılabilecek bir sistemin yeniden kurgulanması gibidir. ISO 9001 belgesi şartlarının neler olduğunu 0216 390 22 32 numaraları telefon aracılığıyla veya info@adlbelge.com e-mail adresinden bizlere ulaşarak daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kalite sağlıklı bir altyapıyla yürümüyorsa düzgün işlemeyecektir.

ISO 9001 kurgular, tüm senaryo ve gerçekleri hayal yani zihnimizdeki hep istenilen ama fırsat bulunup da yapılamayan işleri organize eder. Kaliteli olmak ile gerçekte olan arasında bir yönetim köprüsü meydana getirir. Böylece elinizde çok sayıda alternatif ve doğruya giden tek bir ana gövde ile onun semantik dallardan oluşan yönetim yapısı olur. Bu doğru kullanıldığından çok iyi bir ticari silahtır. Ama çoğu zaman bu silah hedefe doğru yöneltilmediğinde ateşlenmez. Doğru nişan almayı iyi anlamak gerekir.

Hedeflerimizi, planlarımızı gerçekçi olarak aktarmadığımızda ISO 9001 sistemi alarm verir. Yani yürütülemez bir duruma ulaşır. Bu durumda ISO 9001 kalite yönetim sistemine entegre edilen her bir parçanın doğru çalışıp çalışmadığı sıkı şekilde denetlenmelidir. Bu denetleme gelgeç bir denetim anlayışı ile değil sonunda inandırıcı bir rapor haline getirilebilmeli ve bu iç denetim raporunda elle tutulur işletmeyi ileriye taşıyacak açık ifadeler ve uyarılar mutlaka olmalıdır. Hiçbir yapının henüz mükemmel olmadığı düşünüldüğünde denetimlere neden böyle bakılması gerektiği daha net anlaşılabilecektir.

Aksi takdirde ISO 9001 firmaya bir şeyler katmadığı gibi olanları da köreltebilir. Sizi istemediğiniz farklı yönlere sürükleyebilir ya da hiçbir şey yapmadan öylece kalır. Olduğunuz yerde kalırsanız ilerleyemezsiniz olgusundan yola çıkarsanız neden hep ileri doğru yenilikçi adımlar atmanız gerektiğini ve bu davranışın nasıl ISO 9001 kalite düzeyinizi yukarı taşıdığını görebilirsiniz.Sonuç olarak amaç ve hedefler doğru yöne konumlandırılmadığında ISO 9001 kalite yönetim sisteminin anlaşılması ve gelişmesi de pek mümkün olmayacaktır. ISO 9001 hakkında daha fazla detaya info@adlbelge.com mailinden ulaşabilirsiniz.

Kalite günümüzde kabul gören en basit ve en anlamlı ifadeyle; “Müşteri istek ve ihtiyaçlarının mümkün olan en tam biçimde karşılanmasıdır” Neden en tam ifadesiniz kullandık? Çünkü %100 müşteri memnuniyeti dünyada yoktur. Hiç bir dönemde hiçbir firmada hiç bir ülkeden %100 memnuniyet sağlanamamıştır. İşte bu durum işletmeler için sürekli ilerleyebilecekleri geniş ve uzun bir alan oluşturmaktadır. İşletmeler müşteri istek ve ihtiyaçlarını kar getirecek şekilde karşılama gayreti içindedirler.

Kalite nedir sorusuna geri dönecek olursak bu soru ISO 9001 kalite eğitimlerinde katılımcılara sorulduğunda verilen çoğu cevap birbirine yakın olarak; en pahalı, en lüks olan olarak akıllara gelmektedir. Halbuki gerçekten durum bundan farklıdır. Kalite nedir; kalite ihtiyaçlarımıza en yakın cevabı verendir. Şimdi düşünün çok lüks bir daireniz olsa ama bunun sadece aidatı aylık gelirinizin üzerindeyse o ev çok lüks olsa da sizin için kaliteli değildir. Muhtemele aidatını ödeyemeyeceğiniz bir eviniz olursa içinde yaşamayı değil satmayı düşünürsünüz.

Bir ürün veya hizmet sizin tüm istek ve ihtiyaçlarınıza ne kadar cevap verebiliyor ne kadarını karşılayabiliyorsa sizin için o kadar kaliteli demektir. Eğer öyle olmasaydı tek tip araba, aynı tip evler yeterli olur farklı farklı ürün ve hizmetler türemezdi. Basit bir ekmeğin bile kaç çeşidinin olduğunu hiç düşündünüz mü? En kaliteli tek araba olarak dünyada sadece ferrari olsaydı çok kaliteli deyip satın alıp kullanabilir miydik? Çok kaliteli hatta o kadar kaliteli ki hiç bir ihtiyacımızı karşılamıyor? Ne kadar mantıksız oldu değil mi?

Kalite sadece ISO 9001 için kalite değildir kalite spesifik ama oldukça genel kişiden kişiye farklılık göstermekte olan bir ifadedir. Kalite Belgesi Nedir yazımızı da okumayı unutmayın.