İslami Oteller

İslami Muhafazakar Tesettür ve Alternatif Otel Nedir?

İslami otelleri tanımlar veya ifade etmeye çalışırken 4 farklı kavram kullanılıyor. Peki bu dört farklı kavramla ne ifade edilmek isteniyor?

İslami Tatil Nedir?

İslami otel genel daha ılımlı ortak ailece tatil yapılabilecek tatil mekanlarını ifade etmek için kullanılan en genel anlam ifade eden kavram. Peki bu kelime öbeği sahip olduğu anlamı gerçekten taşıyor mu? Genel anlamıyla ele alındığında İslami olan bir İslami yatkınlık tanımladığından ve toplumsal dil ifadesi içerisinde istediğini açıklayabilemenin en etkili ve doğru ifadesi olan bu kavram anlatılmak istenileni net olarak tanımlamaya yetiyor.

Tesettür Tatil Nedir?

Tesettür otel şeklinde bir ifade yok. Tamamen halk diliyle üretilmiş sanal bir kavram olan tesettür otel ile toplumun buna yüklediği anlam daha toplumsal. Yani ailece tatil yapmak istiyorum ama kapalıyım veya tesettürlü bir bayanım, yadırganmadan tatil yapmak istiyorum diyen inançlı insanların tatil merkezi arayışlarını gösteriyor.

Muhafazakar Tatil Nedir?

Muhafazakar daha dindar sayılabilecek müslüman kitlenin üretmiş olduğu hedefi tam kalbinden vuran ifadedir. Muhafazakar denildiğinde helal haram kavramları takva düzeyinde ele alınabilir. Her ne kadar otel reklamlarında muhafazakar otel ibareleriyle tanıtım yapılıyor olsada bu kavramı ifade eden toplumun istekleri daha şer'i ve kat'i 'dir. Kredi kartıyla işlem yapılması, tesis içerisinde çeşitli ve caiz kabul edilmeyen animasyon ve müzikler çalınıyor olması ve daha pek çok temel İslami kural muhafazakar tatil teriminin içerisinde toplanmaktadır.

Alternatif Tatil Ne Demektir?

Tüm yukarıdaki tanımları kısmen kapsayan daha çok ailece ve milli gelenek ve göreneklere dayalı herkese hoşgörülü yaklaşımın esas olduğu ancak giyim kuşam, bay ve bayan ayrı alanların tahsis edildiği, huzurlu ailece tatil yapılabilecek alkolsüz tatil merkezleri daha çok bu ifadeye uymaktadır. Normal otel konseptinden İslami otel konseptine dönemkte olan pek çok turizm merkezi daha çok alternatif turizm olarak adlandırılan sektöre yönelmektedirler.

Helal Otel Sertifikası Hangi Otellere Veriliyor?

Helal haram kavramı İslami şer'i kurallar çerçevesinde tanzim edilirler. Bazı kurallar kesin olarak ortadır. Fetva ile değiştirilmesi olası değildir. Bununla birlikte fetva çoğu kez başvurulan bir yöntem olmakla birlikte fetva verenin halktan yana tavır takınmasını gerektirir. Halkın her müslüman kesimine hitap edebilen ancak kesin haram şartlarını da çiğnemeyen fetvalar helal otel sertifikasında temel kabul edilir. İslami otel şartlarının en ılımlı yaklaşımı da denilebilir. Bununla birlikte helal denetim sisteminde 1 yanlışın tüm doğruları götürdüğü unutulmamalıdır.

Normal diğer denetim türlerinde puanlama esas iken helal denetimlerinde puanlama da toplam puana bakılmatadır. İslami hassasiyetlere saygı gösteren, herkese eşit muamelede hoşgörülü yaklaşan, ancak yeme içme ve eğlencede ölçüyü kaçırmayan oteller helal sertifikası almaya hak kazanırlar.