Gıda Üretim İzni

Gıda Üretim İzni İşletme Kayıt Belgesi

Gıda üretim izin belgesi, (işletme sicil kayıt belgesi) kendi yapacağınız başvuru neticesinde istenilen şartları sağladığınızda, bağlı bulunduğunuz İlçe Tarım Müdürlüklerinin denetimlerine istinaden verilmekte olan gıda üretim izni belgesidir.

Gıda üretim izni (işletme kayıt belgesi) gıda üretimi yapan firmaların bağlı bulundukları İlçe Tarım Müdürlüklerinden almaları gereken zorunlu gıda işletme kayıt belgesidir. Firmamız işletme kayıt belgesi almak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti vermekte ve gerekli prosedürü hazırlamaları ve firmanızın, işletme kayıt belgesine uygun hazırlanmasını sağlamaktadır.

Gıda üretimi gerçekleştiren firmaların mutlaka gıda üretim iznine en kısa sürede hazırlanıp başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Uygunsuz üretim şartları mevcutsa bunların giderilmesi gerekir. Gıda işletme üretim iznini almayan firmalara, İlçe Tarım Müdürlüğü resmi denetçileri tarafından tespit edilmeleri halinde belli süre içinde gerekli başvuruları ve düzeltmeleri yapmadıkları takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Gıda işletme kayıt üretim izin no bulunmayan ürünleri hiç bir müşteriniz zaten kabul etmeyecek bu durumda ürettiğiniz ürünler merdiven altı, kaçak üretim gibi algılanacaktır. Mevcut açıdan üretim iznine sahip değilseniz bu yaklaşımları konusunda da müşterileriniz haklı olacaklardır.

Gıda işletme kayıt belgeniz olmadan helal gıda sertifikası da almanız olanaksızdır. Aynı şekilde üretim izniniz yoksa Türkak onaylı ISO 22000 belgesi de almanız mümkün değildir. Ayrıca işletme kayıt belgesi alırken mutlaka firma faaliyeti alanına doğru işletme bilgisi yazıldığından emin olmalısınız. Aksi durumda ileride farklı belgelendirme çalışmalarında kapsam ve başvuru sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Gıda Üretim İzin Belgesi Kaldırıldı Mı?

Hayır kaldırılmadı. Sadece gıda işlemetleri için kayıt sistemine geçildi. Gıda üretimi yapan firmalar bundan böyle işletme kayıt belgesiyle kyıt altına alınarak takip edilecek. Ayrıca rafdan örnek alan İlçe Tarım Müdürlüğü inceleme uzmanları, alınan numuneleri doğrudan müşteri gibi raftan satın alarak laboratuvar testine tabi tutuyor. İlgili sonuçlar firmanıza gönderiliyor. Ancak gıda üretim izninin kaldırılması söz konusu değil. Açıkladığımız gibi sadece uygulama da değişikliğe gidildi.

Yeni yönemelik doğrultusunda, gıda üretim izin belgesi yerine işletme kayıt belgesi verilmektedir.

Gıda Üretim İzin Belgesi Maliyeti Yüksek Mi?

Gıda firmanızda şartlar gıda üretimine uygun değilse ve ciddi yapısal değişiklikler gerekiyorsa, işletme kayıt belgesi almak için değil, kendi işletmeniz için ciddi masraflar yapmanız gerekebilir. Ancak işletme alanınız temiz, hijyenik ve ferah (gıda üretim izin belgesi şartlarına uygunsa) başvuru ve belge maliyeti çok yüksek olmayacaktır.

Gıda Üretim İzni beslemesine abone olun.