Vegan Belgesi

vegan belgesi nedir nasıl alınır?

"Vegan Belgesi" almak isteyen firmaların öncelikle bazı kavramları biliyor olması gerekmektedir. Bir yaşam kültürü olarak vejetaryen beslenme tipini ve yaşam tarzını benimseyen vejetaryenler, birincil hayvansal gıda kapsamında yer alan etler ve ürünlerinin tüketilmediği ancak dolaylı hayvansal mamülleri (süt, yumurta, peynir vb gibi) tüketenlere vejetaryen denilmektedir.

Veganlar ise et ve et ürünlerini tüketmedikleri gibi, dolaylı hayvansal ürünleride tüketmezler. İşte vegan belgesi doğrudan ya da dolaylı şekilde hiç bir hayvansal gıda, mamül ve yarı mamül içermeyen (ipek, bal, süt, deri, yün vb..) ürün ve hizmetlere verilmekte olan belgelerdir. Veganlık kültürünün temelinde hayvanlara saygı gösterilmesi esas kabul edilmekte ve veganlık bir koruma saygı duyma kültürü olarak kabul edilmektedir.

Vegan beslenme tercihinde tahıllar, baklagiller, sebzeler gibi hayvansal mamüllerin tümüyle dışında kabul edilen gıdalar yer almaktadır.

vegan belgesi logo ve geçerlilik Bu açıklamalardan yola çıkarak vegan belgesinin nasıl alınacağıda aslında açıklanmış olmaktadır. Vegan (vejetaryen) belgesi almak isteyen firmaların, ürettikleri ürün veya sundukları hizmetlerde hayvansal hiçbir içerik kullanmıyor olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla vejertaryen ürünlere, hizmetlere sahip olduğunu balgelendirme başvurusunda bulunan kuruluşun ispat etmesi gerekmektedir. Vega içerikli ürünlere ürettiğini ispatlayabilmenin ana koşuluysa üretimde kullanılan içerik ve yöntemlerin belgelendirme kuruluşuna gönderilmesi ve gerekiyorsa (sadece gerekli görüldüğü hallerde) hayvansal gıda içermediğine dair analiz raporunun iletilmesi gerekmektedir.

Bu türden özellikle gıda belgelerinde içeriklerin tam ve doğru bildirilmesi belgenin geçerliliği adına çok büyük önem arz etmektedir. Olası hatalı ve yanıltıcı bilgiler özellikle vegan belgelendirme başcurusunda bulunan firmalar için geri dönüşü mümkün olmayan ticari kayıplara neden olabilmektedir.

Eğer içerikleriniz uygunsa veya vegan belgesine nasıl sahibi olacağınızı bilmiyorsanız doğrudan 0541 678 36 19 numaralı telefondan bilgi alabilir vegan standardlarına uyuyorsanız vejetaryen belgesi başvurusu yapabilirsiniz.