ULV Sisleme İlaçlama Cihazı Nedir ULV Makinesi Nasıl Çalışır?

ULV Nedir?

U.L.V. kısaltması Ultra Low Volume (Ultra Düşük Ses) İngilizce ifadenin baş harflerinden üretilen bir ifadedir. Çok düşük ses ile ULV cihazı arasında ne gibi bir alaka bulunmaktadır? Aslında çoğu firmanın üretmekte olduğu ULV cihazlarının aksine soğuk suyu ısıtmadan soğuk sis durumuna çevirebilmek için çok düşük ses dalgaları kullanılmaktadır. Ultra düşük ses frekansları üreten bir elektronik üretecin üzerine su temas ettiğinde bu frekans aralığındaki ses dalgalarının suyu çok küçük mikronlara ayrıştırarak soğuk buhara çevirdiği görülmektedir.

Üretilen bu küçük su taneciklerinin (0 - 100 Mikron çapında) havada uzun süre kalarak yayıldığı ortamda gerçek sis etkisi oluşturduğu görülmektedir. Ebette piyasada satılmakta olan çoğu ULV cihazlarının temel çalışma mantığında, bu yapay sis buharını ses dalgaları üreteci kullanılarak değil, hava, uygun bir nozül kullanarak oluşturması esasına dayanmaktadır.

ULV Cihazı Nedir?

ULV cihazı temel çalışma prensibi olarak haznesinde bulunan suyu, basınçlı hava gücünü kullanarak çok küçük çapta (mikron düzeyinde) su taneciklerine dönüştürerek kullandığı ortamda yapay su buharı üreten cihazlardır. Depoasuna eklenen sıvıları soğuk su buharına çevirebilen ULV cihazı bu özelliğinden ötürü çok sayıda sektörde kullanım alanı bulmaktadır.

ULV Cihazları Nerelerde Kullanılmaktadır?

ULV cihazları ilaçlama başta olmak üzere, sisleme, sulama, nemlendirme, dezenfektasyon gibi amaçlara uygun olarak;

- Seralarda,

- Hastanelerde,

- Otellerde,

- Gıda üretim tesislerinde (mutlaka gerekli tedbirler alınarak ve doğru kullanılmak şartıyla),

- Bağ ve bahçelerde,

- Evlerde,

- Sitelerde,

- Konutlarda,

- Villa tipi müstakil evlerde,

- Hobi bahçelerinde,

- Askeri alanlarda,

- Tesislerde,

- Turistik bölgelerde ve bu özelliğinden istifade edebilecek çok sayıda alanda kullanılmaktadır.

Neden ULV İlaçlama?

İlaçlama yapılırken iki ayrı faktör bulunmaktadır.

Kullanılan ilacın özellikleri ve ilaçlama yöntemin özellikleri.

Örneğin itici gazla çalışan sprey tipi aeresol ilaçlama yönteminde etki alanı daha çok havadaki haşerelere karşı etkili olmaktadır.

İlaçlama pompası kullanılarak yapılan ilaçlama yöntemindeyse ilaç sadece uygulanan bölgede ve yerde yürüyen haşerelere karşı etkili olmaktadır.

ULV ilaçlama cihazlarındaysa kullanım sonrasında sis dumanı oluştuğundan bu oluşan sis çok küçük mikron su damlacıklarından meydana geldiğinden ve basınçla püskürtüldüğünden ötürü kapalı ortamda bulunan her delik ve çatlağa kadar nüfuz etmekte ve bu nedenle çok etkili olmaktadır. Uzun süre düşük miktarda ilaçla en kısa sürede en yüksek etki ilaçtan ziyade ULV cihazı sayesinde mümkün olmaktadır. Doğru ve etkili ilaç ULV cihazıyla birlikte kullanıldığındaysa ilaçlama etkisi maksimum düzeylere ulaşmaktadır.

Ortalama damla çapına ve ağırlığına bağlı olarak ortalama 60 dakika gibi havada asılı kalan yoğun sis zerreleri bu sürenin sonunda yavaş yavaş yere çökecek ve havadaki etkisinden sonra yere indiğinden yüzeylerde de kalıcı etki sağlacaktır. Böylece tek ilaçlama cihazıyla hem havada hemde yerde yaşayan tüm haşerelere karşı etkin mücadele mümkün olacaktır.

Özellikle çok yoğun haşere popülasyonu görülen alanlarda (özellikle kapalı alanlarda) en etkili yöntem U.L.V. ilaçlama cihazıyla yapılacak olan ilaçlama yöntemidir.

ULV ilaçlama cihazı kullanılarak çok daha az ilaç kullanılarak, çok daha az zaman zarfı içinde ve çok daha geniş alanlar hatta zamanlayıcı kullanılarak zehire maruz kalmadan da en etkili ilaçlama yöntemini uygulamak mümkün olmaktadır.

En Etkili İlaçlama ve Haşere Mücadele Yöntemi

En Etkili İlaçlama ve Haşere Mücadele Yöntemi tüm bu özelliklerinden dolayı ULV ilaçlama cihazı ve doğru etken madde kullanılarak uygulanan ilaçlamadır.

ULV Sera Sisleme Makinesi

Daha öncede bahsettiğimiz gibi ULV cihazları sadece ilaçlama amacıyla değil, mantar yetiştirilen seralarda, sebze gibi ürünlerin yetiştirildiği seralarda istendiği oranda yoğun sis meydana getirerek nemlendirme cihazı olarak kullanılabilmektedir. Zamanlayıcı kullanarak siz serada olmasanız bile periyodik olarak devreye girip çıkarak etkili ve düzenli üstelik istenilen oranda ortamı nemli tutmak mümkün olacaktır.

ULV sera nemlendirme makineleri, sera üreticileri tarafından bu özelliğinden ötürü yoğun olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir.