Türkiye' de Gıda Güvenliği Yükseliyor

2016 dünya küresel gıda güven endeksi neticelerine göre Türkiye "Gıda Kalite Güvenliği" 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı.

Bilim firması DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit tarafından geliştirilen 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin bu yılki neticeleri 9 Haziran tarihinde duyuruldu. Açıklanan sonuçlara göre 113 ülke arasından 45. sırada yer alan Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 15 ülke arasında ise 8. sırada yer aldı.

Gıda Güvenliği İndeksi’ne göre 2016' da tüm dünya genelinde gelir seviyesinin artması, uluslararası ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak indekste yer alan 113 ülkenin genel notu geçtiğimiz yıla kıyasla 0.6 puan artış göstererek 57,3’e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına bakıldığında ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını belirtirken, diğer yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği  nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini gösteriyor.

2016 yılında da Türkiye’nin en güçlü alanı “Kalite Güvenlik” oldu. Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanı 2015 yılına kıyasla 0,5 puan azalan Türkiye 45. sırada yer aldı. Açıklanan sonuçlara bakıldığında Türkiye en yüksek puanını 69,9 'la "Kalite Güvenlik" alanında alırken "Ulaşılabilirlik" alanında 1,0 puan ve "Uygunluk" alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi sonuçlarında Türkiye; 15 ülke arasında "Ulaşılabilirlik" alanında 8. sırada yer alırken "Uygunluk" alanında 7. sırada ve en güçlü olduğu "Kalite Güvenlik" alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman’dan sonra 5. sırada yer aldı.

Araştırmaya göre gıda güvenliği konusunda kuvvetli olduğu yönlerin beslenme standartları gıda güvenliği global açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri olduğu görüldü.

DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık

Bu sene yayınlanan 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin sonuçlarına baktığımız zaman ülkeler genelinde gıda güvenliğinde ciddi gelişmeler olduğunu görüyoruz. DuPont olarak, Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz ve yapılan çalışmalarla bu rakamları her geçen gün daha da yükselteceğimize inanıyoruz.

Etiketler: