Termal Kontrol Ölçüm - Elektrik Tesisatı

Elektrik tesisatı termal kamera ölçüm ve raporlama hizmetleri veren firmamız Adl Danışmanlık, gelişmiş en son teknolojiye sahip temassız ölçüm cihazlarıyla işletmelere termografik raporlama hizmeti sunmaktadır.

Elektrik tesisatlarının yılda en az 1 defa, ideal olarak ise 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 kez elektrik tesisatlarının güvenliği daimi kılmak üzere termal görüntüleme sonuçlarına göre kontrol edilmesini önermekteyiz.

Üretime ara verilmeden, makinalar durdurulmadan açlışmaya devam ederken, bağlantı noktalarındaki sorunlar yada fazla ısınan kabloların, hasara sebebiyet vermeden kontrol edilmeleri ve bakımlarının yapılması yada değiştirilmesiyle ciddi kaza ve maliyetlerden kaçınılabilir.

Termal Kamerayla Elektrik Tesisat Kontrollerini Neden Yaptırmalısınız?

Termal kameralar ileri teknolojiyle geliştirilmiş özel alıcı devrelere sahip kameralardır. İşletmizde yer alan -18 gibi soğuk veya sıcak depoların, kuru gıda depolarının, küflenme ve nemli bölgelerin rutubetli alanların kontrollerinin yapılmasında, elektrik tesisatının A' dan Z' ye ısınan ve bozulmak üzere olan riskli yangına veya büyük ve masraflı arızalara sebep olabilecek tüm bileşenler, komponentlerin tespitinde, elektrik panolarının, elektrik kabolarının, prizlerin, kabloların, kablo bağlantı noktalarının, makine elektirk bağlantılarının, sigortaların erken arıza kontrolünde termal kamera ölçümüne dayalı raporlama hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Elektrik Tesisatı Termal Kontrolleri Nasıl Yapılmaktadır?

Öncelikle randevu için işletmenizden tarih alınır. Yıllık yapılacak kontrol sayısı 1 veya 2 olmak üzere belirlenir. Önerilen bakım periyodu 6 ayda bir kez termal kontrol yapılmasıdır. Rrandevu tarihinde işletmenizin elektrik tesisatından sorumlu elektrik teknisyeni veya sorumlu elektrik mühendisiniz ile birlikte tüm elektrik tesisatının tamamı (ortalama 5-6 saat süre bir çalışma sonucunda) yüksek çözünürlüklü son teknoloji termal kamera yardımıyla görüntülenerek olası problemlerin bulunduğu bölge ve noktaların ısı haritası termografik resmi çekilir.

Çekilen bu resimler ve sorunlu parçaların ısı derecesi detaylı termal görüntüleme rapor formu doldurularak sorumlu teknik ekibe teslim edilir. Elektrik tesisat sorumlunuzla birlikte kontrol edilmesi, dikkat edilmesi ve değişmesi gereken parçalar belirlenerek rapora eklenmektedir. Bu rapor doğrultusunda alınacak tedbirler sayesinde pek çok elektrik kazası, yangın ve can kaybının önlenmesi mümkün olmaktadır. Bununla birlikte parçaların bozularak makineleri durdurmasının ve iş kaybının önüne geçilebilmektedir.

Termal kontroller esnasında makineler durdurulmamakta aksine çalışır durumda olmaları gerektiğinden kontrol ve denetim süresinde hiç bir şekilde iş kaybı veya kesinti olmamaktadır. Termal görüntü raporları elektrik sorumlusuyla birlikte profesyonel şekilde karşılıklı olarak değerlendirilmektedir.

İşletmede elde edilen termal görüntülerin doğru yorumlanması önem taşımakta ve tecrübe istemektedir. Raporlama ve yorumlama çalışmasıyla birlikte firma termografik raporu son haline ulaşmış olarak işletme yetkililerine teslim edilmektedirler.

Tesisatlarda Termografik Görüntü Kullanım Alanları

Özellikle sanayide, fabrikalarda, atölyelerde ve pek çok endüstriyel alanda termal görüntüleme ve raporlama hizmetlerinin bazı kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

  • Elektrik panoları,
  • Trafolar,
  • Mekanik parçalar,
  • Kazanlar ve ekipmanları,
  • Kompresör başlıkları,
  • Motor ve jeneratör başlıkları bağlantılar,
  • Rulmanlar,
  • Buhar sistemleri ve ekipmanları,
  • Tank levelleri ve izolasyonları.

Termal kamera görüntüleme ölçüm ve raporlama sayfası için bakınız.