Termal Kameraların Fiyatları Özellikleri Görüntüleri

termal kamera rehberi Flir termal kameralar, Türkiye' de çeşitli firmalar tarafından satılmaktadır. Flir firmasının distribütörlük için şart koştuğu yüksek alım fiyatları nedeniyle Türkiye de, FLIR markasının birden fazla bayisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durum Flir termal kameralarını Türkiye' de satın almak iin araştırma yapanların kafasını karıştırmaktadır. Flir marka ürünlerini satın aldığınızda, internet üzerinden faturanız ile birlikte ve ürün seri numarasını kayıt ederek garanti sürelerini başlatabilirsiniz.

Dünyada kalitesini ispatlamış satın alabileceğiniz iki termal kamera markası bulunmaktadır. Flir ve Fluke. Her iki markada üstün termal görüntüleme özelliklerine sahip modeller geliştirmektedir. Flir son kullanıcıya daha pratik kullanabileceği temel seviyeden ileri düzeylere kadar pek çok termal görüntüleyici geliştirmektedir.

Termal kameralar kolay kolay arıza yapmazlar, en az 2 metreden düşmeye karşı dayanıklı üretilirler. Ortalama bir termal kamera 4 saat aralıksız ölçüm gerçekleştirebilir. Flir ürünlerine 2 ila 10 yıl arasında garanti sunmaktadır. Görüntüleme ve ölçüm kalitesi oldukça yüksek teknolojiye sahip markalar içerisinde sizin yapmanız gereken ihtiyacınıza en uygun ve doğru satın alma işlemini gerçekleştirmektir.

  1     Flir E60 Termal Kamera 2017

Flir E60 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 7999 Dolar

Flir E60 termal kamera en iyi fiyat performansa sahip ürünFlir E60 termal kamera sahip olacağınız en iyi termal kameradır. 8000 dolarlık fiyat her ne kadar termal kamera fiyatlarına kıyasla el kamerası için yüksek gibi görünüyorsa da özellikleri diğer muadiller ile karşılaştırıldığında pek çok sanayi kuruluşunda, elektrik ölçüm kontrol ve rapor alanında, gıda işletmlerinde gıda güvenliği sağlamak amacıyla, arıza bulmada, yangına karşı alınacak tedbir ve sorun tespitinde Flir E60 termal kamera neredeyse tüm ihtiyaçlara tam cevap verebilme yeteneğine sahip.

En iyi 10 termal kamera arasında hem özellik hemde fiyat olarak birinci. Fiyat - Performans ve kolay kullanım açısından değerlendirildiğinde bu 10 ürün arasında en iyi tercih olacaktır. Şimdi kısaca Flir E60 termal kameranın özelliklerine kısaca göz atalım.

Flir E60 termal kameranın 320x240 pixel çözünürlüğe sahip termal görüntüleme yeteneği iyi sayılacak bir termal kameranın sahip olması gereken en ideal değer. Elde kullanabilmek yani ergonomi adına 320x240 çözünürlüğe sahip kamerası ve ekran büyüklüğü ihtiyacı tam olarak karşılıyor. Yalnız bu çözünürlüğün ekran çözünürlüğü değilde termal görüntüleme özelliği olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Peki bu termal çözünürlük ne anlama geliyor? 320 piksele 240 piksel mercek, 0.05 santigrat derece duyarlılığı da dikkate alındığında toplam doğrultulduğu görüntüde 76.800 termal ölçüm noktasına tekabül ediyor. Her piksele düşen detayı termal 0.05 derecelik hassasiyetle kullanıcısına başarıyla aktaran Flir E60 kamera 60 hz ekran yenileme hızıyla gerçekten işini iyi yapıyor.

Flir E60 termal kamera -20 ile +650 derecelik ısı aralığının termal görüntüsünü ekrana yansıtabiliyor. Peki bu dereceler yeterli mi? Elektriksel arızalarında (devlete bağlı elektrik bakım müdürlüklerinin bazılarının belirttiği tecrübelere ve kişisel deneyimlerimize dayanarak) +120 derecenin üzerinde problem yani arıza olduğunun kesinleşmesi, +70 ve +120 derece arasındaki sıcaklıkların gözetim altına alınması gerektiğini düşünürsek -20, +650 derecelik ölçüm aralığı fazlasıyla karşılığını verecektir.

Flir E60 termal kameranın bir diğer dikkat çeken özelliğiyse video kaydı yapabiliyor olması. Özellikle uzun süren ölçüm ve kontrol işlemlerinde video kaydı pek çok alt seviye termal kamerada bulunmayan bir özellik. Böyle bir modele entegre edilmiş olması gayet güzel bir özellik. Tam şarzla 4 saatlik normal şartlarda kullanım süresi bulunan flir e60 termal el kamerasının bataryası bittiğinde ihtiyaç duyduğu %100 şarz olmaz süresi 4 saat. En büyük rakibine oranla geri kaldığı bu süre farkı 1.5 saat. Çok ihtiyaç duyuluyorsa profesyonel kullanımlarda, 2' li batarya şarjı satın alınması daha yerinde bir karar olacaktır.

MSX özelliği nedir ne işe yarar? MSX termal görüntü eşitleme özelliği Flir markasının patentli buluşudur. MSX özelliği ne işe yarar? Termal kameralar cisimlerin sadece sıcaklık dağılımlarını verirken bazı detaylarda sıcaklık farkı çok düşük olduğunda iki cisim arasındaki noktanın tespiti zor olabilir ki bu genel bir problemdir. Flir termal kameralar normal kameraya (flir e60, 3.1 megapiksel kamera) sahiptir. Normal olarak çektiği görüntüde yer alan nesne ve cisimlerin kenar çizgilerini, termal görüntü üzerinde birleştirerek tam olarak nereyi görmek istiyorsanız görmenize olacak sağlar. MSX özelliği sayesinde ekranda çok daha net bir görüntü elde edebilirsiniz. Kesinlikle çok değerli bir özellik. Bu net görüntü sayesinde arızanın tam yerini noktasal olarak elinizle koymuş gibi bulursunuz.

Flir E60 manuel odaklanma özelliğini kullanıcılarına sunuyor. Bu daha çok uzak veya geniş görüntülerde bir nesneye odaklandığınızda, odaklandığınız noktanın tam doğru ölçümü ve görüntünün odaklanılan cisimde netleştirilmesini sağlıyor. İleri düzey profesyonel ölçümlerde oldukça faydalı bir özellik odaklanma. Tabi böyle bir cihazda otomatik odaklanma da olsaydı daha da güzel olurdu.

Flir E60 dokunmatik ekrana sahip olmakla birlikte bu özellik ekran üzerinde bir nokta seçmek veya seçili alanı genişletme konusunda oldukça işlevsel olmakla birlikte normal cihaz menü ve ayarlarının kullanılmasında pek kullanışlı olmadığını düşündüren bir özellik. Neden derseniz, fabrika ortamında ekrana düşebilecek metal tozları vs dokunmatiği kullanırken ekranın kirlenmesine, çizilmesine, yağlı parmaklar ve eldiven ile kullanımlarda sorunlar oluşturabilir.

Ancak bu durum Flir E60 termal kamera kullanımında sorun yaratmayacaktır. Çünkü tüm ihtiyaç duyulan işlemler için düğmelerin bulunduğu kontrol paneliyle de işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Laser pointer özelliğiyle ölçülmek istenen noktanın tam hedeflenmesi mümkün. Diğer cihazlara kablosuz bağlanabilen Flir e60, verilerin hızlıca bilgisayar veya bilgisayara aktarılmasına imkan sağlıyor.

  2     Fluke Ti400 Termal Kamera 2017

Fluke Ti400 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 6800 Dolar

Fluke Ti400 termal kamera en iyi seçimEn iyi termal kameralar listemizde 2. sırayı alan Fluke Ti400 termal kamera, dünyanın en iyi termal kamera firması olan Fluke 'nin ürünlerinden. Fiyat olarak ilk sıradaki rakibine göre neredeyse 1200 dolar daha ucuz fiyatıyla alınabilecek en iyi termal el kameralarından ikincisi Fluke Ti400...

320x240 piksel termal çözünürlüğe sahip Fluke Ti400, 76.800 noktanın her birinin ısısını büyük bir hassasiyetle ekranında görüntülüyor. 2. ci görüntü kamerası 5 megapiksel özellğiyle rakibinden çok daha keskin görüntüler sunabiliyor. Fluke ve Flir markalarının ABD ordusuna termal kamera ürettiğininde bu arada altını çizmekte yarar var. Yani her iki firmada ciddi rakipler. Her iki  termal kamera üreticisininde birbirlerine karşı avantajlı ve dezavantajlı oldukları yönler mevcut.

Ancak bu iki kameranın hangisini satın alırsanız alın pişman olmayacağınızı söyleyebilirim. Ancak burada dikkat etmeniz gereken termal kameranızı hangi amaçla satın almak istediğiniz ve kullanım alanları olacaktır.

Fluke Ti400 hem manuel hem otomatik odaklama seçenekleriyle geliyor ki bunun kullanıcının tercine bırakılmış olması oldukça yararlı özellik. Termal hassasiyeti ≤0.05 yani 0.05 derece ve altındaki farkları yakalama imkanı sağlıyor. Buradan Fluke Ti400' ün termal alıcılarının rakiplerine oranla bir miktar daha önde olduğunun göstergesi.

Bir diğer başarılı özelliği ısı ölçüm aralığının Fluke Ti400' de -20 ile +1200 santigrat derece arasında olması. Böylece ihtiyaç duyulan her ısı kademesinde fluke ti400 termal kameranın ihtiyaca cevap verebileceğini söyleyebiliriz. Laser pointer ve termal video kaydı fluke ti400' ünde sahip olduğu özel yetenekler arasında yer alıyor. Kablosuz bağlantı özelliğiyle ti400 cihaz hafızasının veya ekrandaki canlı görüntünün cep telefonu, tablet veya PC (bilgisayar) ye aktarılmasına olanak sağlıyor.

Fluke Ti400' ün tam dolu batarya ile ideal çalışma süresi 4 saat iken tam boş bataryanın 100% dolması ise 2.5 saat gibi mükemmel kısa bir sürede gerçekleşiyor. 3.5 inç ekran büyüklüğüne sahip fluke ti400 termal kameranın ekranında dokunmatik özelliği mevcut.

Gerek Flir e60 gerekse fluke ti400 olsun her ikiside hemen hemen benzer özelliklere sahip ve flir e60 birinci olsada aralarında neredeyse fark bulunmuyor. Hatta fiyat maliyet hesabınıda işin içine dahil ettiğinizde fluke ti400 bazı kişiler için ilk seçimde olabilir.

  3     Flir E50 Termal Kamera 2017

Flir E50 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 5995 Dolar

Flir E50 termal kamera iyi bir tercihFlir E50 termal kameranın çok sayıda özelliği abisi e60 tan pek farklı değil. Nerdeyse tek farkın 240x180 piksellik termal görüntüleme hassasiyeti ve buna karşılık gelen fiyat. Arada 2000 dolara yakın fark bulunan flir e50 modeli daha çok fiyatı merkeze alan kullanıcılar için hemen hemen aynı işleri görecektir. Video kayıttan termal ölçüm hassasiyetine kadar (<0.05) tüm özellikleri aynı. Şarj süresi ve batarya dolum süreleri aynı.

Flir e50 43.200 pixsellik termal görüntü detayı sunuyor. Aslında bu özellik hafife alınacak bir nitelik değil. Çünkü kameranız ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olursa olsun termal görüntü, analiz ve değerlendirme aşamasında ne kadar çok detay varsa alacağınız termal kamera o kadar çok işinize yarayacak demektir. Aradaki piksel farkı görmezden gelinecek kadar az olmasada eğer termal kamera satın almak için amacınız, su tesisat kontrolü, doğalgaz sistem kontrolü gibi daire içi daha özel HVAC işlemleriyse çok daha düşük çözünürlüklerde yer alan termal kameralarda işinizi çok rahat görecektir.

Ancak endüstriyel kullanımlarda ve bina ısı yalıtım kontrolünde uzaktan ölçümlerde yüksek çözünürlük ve düşük hassasiyet sınırının çok daha öne çıktığını söylemek mümkün.

  4     Fluke Ti300 Termal Kamera 2017

Fluke Ti300 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 6232 Dolar

Fluke Ti300 termal kamera kaliteli uygun fiyatlıFluke ti300 ile abisi ti400 arasındaki ilişki aynen yukarıdaki flir e50 ve e60 arasındaki ilişkiyle benzer. Firmanın ti serisinde kullandığı tüm özellikler ti300 de de yer alıyor. Otomatik manuel odaklanma (focus özelliği), 4 saat batarya 2.5 saat şarj süresi, -20, +1200 derece arasında ölçüm yapabilme yeteneği fluke markasının kalıtımsal özellikleri. Resim içinde resim (pip özelliği - picture in picture normal resim içinde cihazın ekranında merkezde daha dar bir termal resim oluşturarak hata tespitinin tam yerinin daha kolay yakalanmasını amaçlayan bir özelliktir) özelliği fluke flir listemizdeki tüm modellerde yer alıyor.

Listede yer alan termal kameraların en ucuzundan en pahalısına hepsinin iyi ürünler olduğunu belirtmek gerekiyor. Burada karşılaştırılan ürünler neredeyse benzer alanlarda fayda vereceklerdir. Sadece her hangi bir termal kamera satın almadan önce  endüstriyel kullanım için görüntüleme ve hassasiyet detayları dikkate alınmalıdır.

Fluke markasının termal kameralarının daha başarılı özelliklere sahip olmakla birlikte ergonomik tasarım anlamında ti300' ün flir markalı ürünlerde bulunan kolay kullanıma sahip olup olmadığını deneyerek karar vermelisiniz.

  5     Flir E40 Termal Kamera 2017

Flir E40 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 3745 Dolar

Flir E40 termal kamera orta halli kaliteliFlir Exx serisi adını verdiği E40, E50 ve E60 modelleri arasında özellik olarak fark bulunmuyor. MSX özelliği flir markasının patentli icadı olduğundan tüm modellerinde bu özellik standart olarak geliyor. Exx serisinde manuel odaklanma özelliği bulunuyor.

Aradaki farklar daha çok termal çözünürlük yeteneğinden kaynaklanıyor. Buradan anlaşılacağı üzere fiyatları belirleyen en önemli özellik termal görüntü çözünürlüğü. Çözünürlük arttıkça fiyatta aynı oranda yükselirken, düşen çözünürlükte çok özellik olsada fiyatıda düşüyor. Çünkü detaylı görüntülemelerde en çok aranan birincil özelliğin termal görüntüleme ve ısı ölçüm hassasiyeti olduğunu unutmamak gerekiyor. Görmek inanmaksa, inancın gücü görülen detay netliği ve sayısından geliyor.

Her iki markanında ara modelleri bulunuyor. Bunu ısrarla yazmamızın nedeni, hangi model ve marka olursa olsun size en uygun termal kamera modelini seçerken gereksiz özelliklere fazla ücret ödememeniz içindir. Modeller arasındaki özelliklerin ve fiyatı yükselten unsurların bu sayfada yer alan incelememizi okuduktan sonra neler olduğunu anlayabilmeniz ve doğru seçimler yapabilmeniz içindir.

Sonuçta termal kameraların pahalı olduğunu ve bir kez alındığını unutmamak gerekiyor.

  6     Flir E8 Termal Kamera 2017

Flir E8 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 3800 Dolar

Flir E8 termal kamera görüntüsü ve resmiFlir Ex serisinin en iyi termal kamerası olan E8 oldukça başarılı ama bir alt model kardeşi olan E6 ya oranla yüksek fiyatından ötürü biraz geri kalıyor. Tabi bu tanım aslında tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Flir E8 kamerada çözünürlük değeri 76.800 piksellik 320x240 özelliğinde ve oldukça net detaylı termal görüntüler sunabiliyor. Ülkemizde bildiğimiz kadarıyla en çok tercih edilen (özellikle su, doğalgaz tesisat arıza sektöründe ve basit ısıl dağılım ölçümlerinde) flir e4 ve e6 serisi cihazlar.

Odaklanma özelliğinin Ex serisinde olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira Flir Ex serisi cihazlar çok uzak mesafelerden ölçüm yapmak için değilde daha çok kısa mesafelerde ölçüm yapmak için daha uygun. Ancak bu kullanılamaz anlamına gelmiyor. Yaptığımız çalışmalarda sabit odaklanma özelliğine rağmen Flir Ex serisi termal kameraların çok başarılı termal görüntüler sunduğunu söylemek mümkün.

Neticede Flir Exx termal kameralarla, Ex serisi kameralar arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı bulunuyor. Bu fiyatları belirleyen birincil özellik termal görüntü çözünürlüğü olduğuna göre, ikinci bir cihaz parası alarak ödediğiniz tutar sadece odaklanma için ne kadar mantıklı?

Tabi herşey bu kadar basit değil. Mesela Ex serisinde Flir E8 cihazında video kayıt özelliği bulunmuyor. Kablosuz aktarım özelliği yok. Böyle yüksek fiyatlar öderken bu eksi ve artıları da dikkate almak gerekiyor. Dediğimiz gibi nerede kullanmak için ve hangi özelliklerinden yararlanmak üzere termal kamera almak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı sizin için önemli. Su tesisatında su kaçaları tespit ederek kırıp dökmeden su tesisat tamiri yapmak istiyorsanız bırakın Flir E60 modelini FlirE8 hatta duruma göre E6 bile fazla lüks olabilir.

Flri E8' de sıcaklık ölçüm aralığı -20 ile +250 derece arasında. Kendi görüşümüze göre flir firmasının termal kameralarında bulunan en önemli eksiklik burada. 3800 dolar değilde 8000 dolar ödeyip E60 almak isterseniz bile +650 dereceyi geçemiyorsunuz. Halbuki kullanıcı deneyimi ve ihtiyaçları göz önüne alındığında +250 derece ölçümlede, +650 deece ölçümlede aynı sonuçları elde edersiniz. Çünkü elektrik arızalarının alt sınırı +120 derece..! Bunun üzerinde ister 1000, ister 200 isterse 400 derece olsun netice pek farklı olmayacaktır.

Bu ısı aralığı belki fırınlarda gerekli olabilir. Tabi her fırın tipinde bu termal kameralara ihtiyaç olmayacaktır. Eğer 8000 dolar gibi rakamlara termal kamera satın alınacaksa, 6880 dolar ödeyip +1200 dereceye kadar ölçüm yapabilen fluke markası trcih edilebilir. Flir E8 <0.06 santigrat derecelik farkları rahatlıkla tespit edebiliyor.

Flir E8 termal kameranın en büyük artısı satın alındığı andan itibaren profesyonel derecede kullanabilecek kadar kullanım kolaylığına sahip olması. Flir E8 termal kameraların güzel bir özelliği Ex serisinde bulunmayan 2.5 saatte tam şarj olabilmeleri. Üstelik flir e8'i 4 saat termal görüntülemede kullanabiliyorsunuz. Flir E8 3 inç ekran büyüklüğüne sahip.

  7     Keysight TrueIR Imager Termal Kamera 2017

Keysight TrueIR Imager Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 3510 Dolar

Keysight TrueIR Imager ülkemizde pek yaygın servise sahip değilKeysight TrueIR Imager 3500 dolara 320x240 pixel çözünürlük sunuyor. Ölçüm sıcaklığı -20, +350 derece ile biraz daha geniş ısı aralığı ölçümleme imkanı sunuyor. Flir E8 de bulunmayan laser pointer Keysight TrueIR Imager kamerada bulunuyor. Keysight TrueIR Imager 3.5 inçlik ekrana sahip. Nispeten bazı artı özellikleride ekleyerek orta halli bir termal kamera tercihiniz bulunuyorsa bu model tercih edilebilir. Ancak termal kamera satın alırken daha geniş imkanlara ve satış servis ağına sahip daha çok teknik dokümana sahip üünler satın almanız daha yararlı olabilir.

Büyük termal kamera üreticilerinin bayi ve servislerinin ülkemizde yaygın olmamasına karşılık Keysight TrueIR Imager markasının pek tercih edilebilir nedeni olmadığını söyleyebiliriz. Bu markanın ülkemizde distribütörü, servisi ve garantisi var mıdır yok mudur gibi sorular net olarak cevaplanmadan alım yapmamak öncelikle iyice araştırmak gerekiyor.

Marka ve ürün hakkında detaylı bilgilere ulaşırsak listemizde gerekli paylaşımları güncelleyeceğiz. Şu an için fluke ve flir markalarının daha çok tercih nedeni olduğunu belirtmek yerinde ve isabetli bir yorum olacaktır.

  8     Flir E6 Termal Kamera 2017

Flir E6 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 2226 Dolar

Flir E6 termal kameralarFlir E6 termal kamera Ex serisinin tüm özelliklerine sahip olmakla birlikte 160x120 piksel 19.200 piksellik bir termal görüntüleme deneyimi sunuyor. Düşük çözünürlüğüne rağmen tesisatçların en çok tercih ettikleri termal kamera modellerinden biri olduğunu unutmamak gerekiyor.

Çünkü ucuz fiyatlı termal kamera tercihine oldukça uygun ve kaliteli olan termal cihazlar arasında yer alıyor.

Termal kameraların genel olarak fiyatlarının pahalı olduğu düşünüldüğünde, Flir E4 ve E6' nın ucuz fiyatlı termal kamera arayanlar için ideal seçimler olduğunu ifade edebiliriz.

Dünyanın en çok termal kamera satan ve güvenilir markaları olan Fluke ve Flir markaları için söylenecek çok fazla şey yok. Her ikiside güzel seriler üretiyorlar. Bu iki markanın ihtiyacınıza uygun modellerini belirleyip alt modeller arasında seçim yapmak ihtiyaç, istek, talep ve tercihlerinize kalıyor. Ve tabi birazda bütçenize bağlı.

  9     Fluke Ti90 Termal Kamera 2017

Flir Ti90 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 1499 Dolar

Fluke ti90 ucuz fiyatlı termal kamera arayanlar için ideal seçimFluke Ti90 modeli termal kamera incelemesiyle devam ediyoruz. 80x60 piksel = 4.800 piksellik termal görüntüleme özelliğine sahip bu model daha basit kullanımlar için uygun görünüyor. ≤0.15 termal ısı hassasiyetiyle ölçüm yapabilen Fluke Ti90 da bile ısı ölçüm aralığı -20, +250 derece arasında. Fluke markasının daha alt modellerinde bile verdiği +250 derecelik ısı ölçüm sınırına rağmen flir makrasında uzman düzeyindeki termal kameralarda verilen +250 derecelik ölçüm aralığı bizce mantıklı değil.

Üstelik fluke ti90 termal kameranın fiyatının 1499 dolar olduğunu görünce 4000 dolardan başlayan fiyatlarda termal kameraların en az +500 derece üstünde ölçüm yapabilmesini bekliyorsunuz. Üstelik bu özelliği flir firmasında neden cihazlara eklenmediğini hatta Exx serisinde bile +650 derecede kalması aslında çok çok gerekmedikçe bu sıcaklık değerlerini işlevsel görmediklerinden kaynaklanıyor.

Çünkü çok az yer dışında hemen hemen hiçbir termograf (termal kamera görüntüleme uzmanı = termograf) 1200 deecelik bir ısı arayışında bulunmaz. Bu sıcaklıkta zaten sigorta patlamış ve fabrika yanmış iş işten geçmiş olur. Genellikle termal kameralarda aranan sıcaklık değerinin +120 derece ve üzerinde olduğunu düşünürsek +250 derecelik ısı ölçüm sınırı gayet yeterli olacaktır. Fazlası ise çok daha uç sektörlerde spesifik sayılabilecek termal ölçüm gereksinimlerine hitap edecektir.

  10     Flir E4 Termal Kamera 2017

Flir E4 Termal Kamera Güncel 2017 Liste Fiyatı: 999 Dolar

Flir E4 termal kamera özellikleriFlir E4 termal kameranın fluke ti90' ın model rakibi. Ex serisinde flir markalı termal kameralarda kullanılan 0.3 megapixellik normal kameraya rağmen fluke en az ti90 da olduğu gibi 2 megapiksel görüntü kamerası eklemeyi uygun görmüş.

999 dolar fiyatı 80x60 piksel çözünürlüğüyle bu grupta iş görecek yeterli düzeyde bir termal kamera olan E4 ile yakın mesafeli tesisat ve ölçüm işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Termal kamera karşılaştırma listemizde daha önce hiç deneyimlemediğimiz için testo markasına yer veremedik. Testo çeşitli ölçüm cihazları üreten Alman firmalarından. Dünya genelinde Testo markasının konumunu bilemiyoruz ancak ülkemizde satışa sunulan az sayıda termal kamera markalarına baktığımızda en iyi 3 markadan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Burada sahip olunması gereken bilgi hangi kameranın ne gibi özelliklere bakılarak tercih edilmesi gerektiğidir. Eğer son kullanıcı olarak siz ne aradığınızı ve ne amaçla kullanacağınızı biliyorsanız, bilmeniz gereken en değerli bilgi hangi cihaz özelliklerine sahip termal kameralarda satın alma kararı vereceğinizi bilmektir. Bu rehberin hazırlanma amacı satın alma tercihlerinize katkıda bulunmak "Danışmanlık Hizmeti" sunmaktır.

Termal Kameralar

Termal görüntüleyiciler olarak da adlandırılan kızılötesi kameralar, genellikle çıplak gözle görülemeyen önemli bilgileri yakalamanızı sağlar. Standart dijital kameralar, elektromanyetik spektrumun görünür bölümünden gelen bilgileri yakalar ve görüntüler. Diğer yandan kızılötesi kameralar, sıcaklıktaki farklılıkları saptamak ve onları görsel olarak temsil etmek için özel IR duyarlı sensörler kullanır.

Yüksek sıcaklıktaki nesneler genelde siyah vücut kızılötesi radyasyonun daha yüksek seviyelerini yayarlar. Bu yüksek seviyedeki radyasyon seviyelerini tespit ederek, kızılötesi kameralar termal özelliklerin doğru bir şekilde temsilini sağlar. Bu neden kullanışlı?

Termal görüntü, aksi takdirde fark edilmeyecek sorunları tespit etmenize ve bunları çözmenize izin verir. Mühendisler ve elektrikçiler, aşırı ısınan parçaları bulabilir, aşırı yüklenmiş devreleri bulabilir ve sorunları daha da kötüleşmeden düzeltebilir. İnşaat müfettişleri ve ev enerji denetçileri, yalıtımdaki boşlukları bulmak, su hasarını tespit etmek veya sızdıran pencereleri ve kapıları bulmak için termografi de kullanabilirler.

Kızılötesi bir kamera ile donatılmış olarak, potansiyel sorunları kolaylıkla yakalayabilir ve onlara hitap ederken size yardımcı olacak doğru bir görsel sunuma sahip olursunuz. Her ne kadar ağır bir başlangıç ​​yatırımı gerektirebilirlerse de, termal kameralar uzun süreli etkilere sahip olabilecek faydalar sağlarlar.

Ancak kızılötesi kameralar karmaşık aygıtlardır ve karar verdiğinizde elden geçirmek için çok sayıda özellikler, özellikler ve işlevler vardır. Aslında onları sadece kağıtta karşılaştırmak göz korkutucu olabilir. Bununla birlikte, kızılötesi kameralar konusundaki derinlemesine analizimizden sonra, bir şey çok netleşti - bu kameralar, markalar arasında ve hatta fiyat noktalarında bile çarpıcı bir şekilde birbirine benziyor.

O zaman bu kadar geniş bir fiyat aralığı yaratan nedir? En üst uç iki elli modelleri hariç tutan tek başına, fiyatlarımız 1.000 ila 8. 500 dolar arasında dalgalanmaktadır. Bunların hepsi bu kadar benzer olursa, daha pahalı bir kızılötesi kamera satın aldığınızda ne için ödeme yaparsınız?

Sıcaklık aralığı, hassasiyet ve dosya formatı gibi incelikler göz önünde bulundurmakla birlikte, gerçekten ödemekte olduğunuz bir kameranın yardımcı özellikleri ve kızılötesi çözünürlüğüdür. Her şeyden çok, bu iki faktör fotoğraf makinenizin fiyat ve kabiliyetini etkiler.

Özelliklere gelince, genellikle iki tür kamera bulunur: her şeyi içeren modeller - Wi-Fi, otomatik netleme, dokunmatik ekran, vb. - ve yalnızca kızılötesi bilgileri yakalamak için gerekli olanları içeren soyulmuş cihazlar. Yardımcı özelliklere sahip olanlar yapanlardan çok daha pahalıdır. Bu iki türde, çözünürlükte geniş çeşitlilik var.

Birçok özelliği olmayan kameralar 1000 $ ila 4000 $ aralığını oluşturuyor. Bu grupta birkaç özellik varyasyonu bulacaksınız, ancak fiyat artışlarının çoğunda 80 x 60'dan 320 x 240'a kadar sabit çözünürlük artışı sonucunda ortaya çıkıyor. Tam özellikli setlere sahip olan kameralar ise 4000 $ 'ı oluşturuyor 8500 dolar aralığında artan çözünürlük ile her fiyat artışında en belirgin rolü oynuyor.

Bu nedenle, en yüksek puana sahip olduğu için belirli bir kamerayı almayı önermiyoruz. Özellikleri dikkatlice düşünün ve olmadan yaşayabileceğinize karar verin.

Termal Kameralarda En Önemli Özellik: Görüntü Kalitesi

Kızılötesi kamerayı seçerken göz önüne almanız gereken en önemli faktördür. Standart dijital kameralardaki görüntü kalitesi, renk doğruluğu, düşük ışık performansı ve lens kalitesi anlamına gelir. Kızılötesi görüntüler ise tümüyle bilgi içindir.

Bu nedenle, çözünürlük görüntü kalitesi sıralamasını başka herhangi bir şeyden daha fazla etkiler. Kavram basit: yüksek çözünürlüklü resimler daha fazla bilgi içeriyor ve bu nedenle size termal manzaranın daha ayrıntılı bir sunumunu sunuyor. Ancak, standart dijital fotoğraf makinesinin çözünürlüğüne alıştınız, standartlarınızı düşürmeniz gerekebilir.

Modern akıllı telefon kameraları genellikle 8 megapiksellik görüntü üretir. Buna karşılık, elle taşınabilir bir kızılötesi kamera için 0.08 megapiksel (320 x 240) en üst düzey çözünürlük olarak kabul edilir. Aslında, kızılötesi kameraların çözünürlüğü için RESNET (Yerleşik Enerji Hizmetleri Ağı) standardı yalnızca 120 x 120'dir. 80 x 60 gibi çözünürlük sunan nispeten ucuz seçenekler olmasına rağmen, profesyoneller için yeterli ayrıntı sunamayabileceğini aklınızda bulundurun. Uygulamalar.

Mümkün olduğunca çok ayrıntı elde edebilmek için birçok termal görüntüleme kamerası standart bir dijital fotoğraf makinesi ile donatılmıştır. Bu genellikle iki nedenden ötürü sağlanır: Sahneyi daha fazla bağlamda tutan etiket fotoğraflarını yakalamak ve kızılötesi görüntüsünün termal bilgisini ve standart bir fotoğrafın ayrıntısını içeren bir görüntü üretmek için kızılötesi sensörle birlikte kullanılmak üzere. Bu şekilde, daha yüksek çözünürlüklü kızıl ötesi bir sensöre yatırım yapmak zorunda kalmadan görüntülerinizin çözünürlüğünü artırabilirsiniz.

Görüntü kalitesiyle ilgili olarak düşündüğümüz bir başka faktör odak türünü oluşturuyor. Daha ucuz modeller genellikle sabit odaklı bir sistem kullanır; bu da, objektif odağı ayarlamak için gerek kalmadan mümkün olan en geniş mesafeden oldukça keskin görüntüler sağlamak üzere optimize edilmiştir. Bu, kullanışlı ve nispeten ucuz olmasına rağmen, otomatik veya elle ayarlanabilen odaklı modeller çok daha hassas odaklanmayı sağlar ve sabit odaklı modellerin dışında kalan nesnelere odaklanmanızı sağlar.

Termal Kameraların Hassasiyetleri Neden Önemli?

Termal hassaslık, görüntüleyicinin doğru ve nüanslı termal verileri kaydetme yeteneğini ifade eder. Kameraları sıralarken, değerlendirmelerimizi hassasiyet, doğruluk ve sıcaklık aralığı özellikleri temel alırız. Daha sonra, nesnelerin emissivitesini ve bunun termal doğruluk üzerindeki etkisini tartışacağız, ancak önce, bu kızılötesi kameraların özelliklerini inceleyelim.

Hassasiyet, kameranın sıcaklıktaki ufak farklılıkları ayırt etme ve bunları görsel olarak temsil etme kabiliyetini ifade eder. En iyi termal görüntüleyiciler 0,05 C derece veya daha düşük sıcaklık farklarını ayırt etme yeteneğine sahiptir. Artan hassasiyet tercih edilirken, en azından en azından 0.15 C'lik bir hassasiyete sahip olan daha az kızılötesi kameralar genellikle çok hassas.

Görüntüleyicinin belirli sıcaklıkları belirleyebilme yeteneği doğruluk olarak adlandırılır. Burada, hassasiyette olduğu gibi kızılötesi kameralar arasında da pek bir fark yoktur. Aslında kameraların büyük çoğunluğu yüzde 2'den fazla hata payı önermektedir. Bu tanımlama aşina olmak için önemlidir, ancak en kızılötesi kameralar arasında paylaşılır ve bu nedenle kararınızda aşırı derecede etkili olmamalıdır.

Her kızılötesi kameranın sıcaklık aralığını da dikkate alıyoruz. Genellikle derece Celsius cinsinden ölçülen sıcaklık aralığı özellikleri, bir kameranın doğru bir şekilde kayıt edebileceği tam sıcaklık sınırlarını bize bildirir. Birçok kamera -20 ila +250 derece ölçüm aralığı sunar, ancak bazıları 1200 derecelere kadar güvenilir şekilde çalışabilir. Kızılötesi kameralar karşılaştırıldığında ihtiyaçlarınızı iyi bilmeniz önemlidir. +250 dereceyi aşmayan ölçümler yapacaksanız, bu önemli bir eksiklik değildir.

Son olarak, emissiviteyi oranını inceleyelim. Termal kameranızla kontrol ettiğiniz şeylerin hiçbiri, sıcaklığa göre değişen oranlarda kızılötesi ışınımlar yayarlar. Bu temel radyasyon seviyesi, materyalin türüne bağlı olarak değişir ve emissivite olarak bilinir. Farklı materyaller farklı kızılötesi ışın miktarları ürettiğinden, ölçülen cisimlerin emissiviteleri hesaplanmazsa ölçümler yanıltıcı olabilir. Neyse ki, termal kameralar ölçülecek yüzeye göre ayarlanabilir emissivite ayarlarıyla gelir. Seçtiğiniz cihazın emissivite ayarını bilmek için kullanım kılavuzuna bakınız.

Termal Kamera Nedir?

Termal kameralar, normal kameralardan farklı olarak gözle görülebilen ışınımları değil görünemeyen dalga boyundaki IR görüntüleri özel bir lens yardımıyla toplayarak ısı resimleri oluşturabilen kameralardır. Çeşitli teknolojik özellikleri ve bazı yasal ithalat sınırlamalarından ötürü fiyatları görece yüksektir.

Termal Kamera Fiyatları Neden Yüksek?

Termal kamera fiyatlarının normal kameralara oranlandıklarında çok daha yüksek fiyatlara satıldığı doğrudur. Bu tutar termal kameranın markasına, çözünürlüğüne, lenslerine, ölçüm mesafesine, ölçüm aralığına ve odaklanabilme mesafesine göre yükselir. Kullanılım ihtiyaçlarına göre de termal kamera fiyatları farklılık gösterebilir.

Termal Kamera Kullanımı

Termal kamera kullanımı daha çok teorik bilgi ve tecrübeye dayalıdır. Çünkü ısı değerlerini ölçen bu cihazların kulanıldığı ve aranan işaret türüne göre yorumları farklı olacaktır. Bu nedenle daha çok periyodik ölçüm yapıldığında iki zaman arasında aynı şartlarda alınan 2 farklı termal resimin karşılaştırılması gerçek ısısal farkı ortaya çıkarabilecektir. Termal kameraları kullanmak zor değildir. Ancak elde edilen görüntüleri değerlendirilmesi, yani termal kamera ekranın görüntülenen termal görüntünün doğru yorumlanması tecrübeye dayalıdır.

termal kameralar ve kullanım alanlarıTermal kameralar aslında nesnelerdeki ısıyı değil, ısınan cisimlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları algılayarak görünür olmasını sağlayan kameralardır. Asıl kullanım alanı askeri sistemler olan bu özel kamera teknolojisi askeri alanlar dışında da kullanılmaya başlanmıştır.

Güvenlik sistemlerinde gece görüş kamerası olarakta kullanılmaktadırlar.

Cisimlerin kendilerinin veya çevrelerinin daha sıcak olması sonucunda açığa çıkan ve gözle görülemeyen ışınlara "kızılötesi ışıma" denilmektedir.

Termal kameralar özel mercekleriyle bu ısı farklarını algılayarak ekrana yansıtarak görebileceğimiz görüntülere çevirirler. Daha öncede açıkladığımız üzere termal kameralar gerçekte ısıyı ölçmezler, ısınan cisimlerin sıcaklık farklarını ekrana yansıtırlar.

Termografik (ISI Resmi) adı verilen görüntüler, termal kameralar ile çekilmiş eş kızılötesi ışınımların gösterildiği bir nevi eş ısıl değer farklılıkları görüntüleridir.

Termal Kameralar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Askeri alanlarda çeşitli silahların ve gece görüş sistemlerinin içerisinde termal kamera sistemleri kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe ve sanayi alanlarında da termal fotoğrafdan (termal fotoğraf = termografik) yararlanılmaktadır. Sadece bu kadarla sınırlı olmayıp termal kameraların oldukça geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır.

Elektrik tesisatlarında yer alan bağlantılar, ekipmanlar veya parçalarda oluşan ısı değişimlerinin kontrolü termal kamera yardımıyla mümkün olabilmektedir. Elektronik devre ve kartlar üzerinde yapılan termal kamera görüntüleme çalışmasıyla elektronik devre ve elektronik kartlar üzerindeki hatalar, ısınmalar hasar ile sonuçlanmadan önce erken tespit edilebilir.

Özetlemek gerekirse termal kameralar ısıya dayalı bilgilerin değerli olduğu her sektörde kullanılmaktadır. Çıplak gözle görülemeyen elektromanyetik ışınların termal kamera kullanılarak görüntülenmesi çok kolaydır. Bu yönüyle elektrik tesisatlarının kontrolünde çok hızlı ve faydalı termo grafikler elde etmek ve tedbir almak mümkündür. Bu sektörde (elektrik) termal kameraların sağladığı faydalar göz önüne alındığında pahalı olduklarından söz edilemez.

Benzer bir durumu termal kameraların ısı yalıtımda sağladığı faydalar ele alındığında da söylemek mümkündür. Bu nedenle her ne kadar pahalı gibi görünsede termal kamera fiyatları kullanım alanlarına ve sağladığı getirilere göre pahalıda olmayabilirler.

Güvenlik Sektöründe Termal Kameralar

Alışveriş merkezlerinde, toplu konut alanlarında, sitelerde, alış veriş merkezlerinde, gece görüş kameralarına ihtiyaç duyulan her alanda termal kameralar giderek artan sayıda talep görmektedirler. Termal kameralar ortamda hiç ışık veya ışık kaynağı bulunmasa dahi termal kamerayla tüm canlıları yaydıkları ısıdan kaynaklı kızılötesi dalgalar sayesinde kolaylıkla görünür hale getirirler.

Trekking Avcılık Doğa Sporlarında Termal Kamera Kullanımı

Termal kameralar gezi amaçlı doğa turlarında yaban domuzu veya farklı hayvan türlerinden korunma amaçlı, avcılık alanında ise av hayvanlarının gece gündüz uzaktan kolay fark edilmesini sağlayabilirler. Bu amaçlar için üretilmiş termal el kameraları bulunmaktadır.

Elektrik Sektöründe Termal Kameralar

Elektrik sektöründe termal kameralar yoğun taleple karşılaşmaktadır. Özellikle fabrika ve diğer işyerlerinde yer alan elektrik tesissatlarının kontrolünde termal kameralar büyük kolaylık sağlamaktadır. Bugün işyerlerinde meydana gelen yangınların %35-40 'lara varan oranlarda elektrik tesisatından çıktığı bilinmektedir. Burada kural, aşırı yük altında kalan, gevşeyen, bozulmak üzere olan tüm elektrik aksamın termal kamera vasıtasıyla erken fark edilebilmesidir. Çünkü arızalanmadan önce tüm elektrik ve elektrikle çalışan aygıtlar ısınarak alarm vermektedirler.termal kameralar hakkında bilgi

Herhangi basit bir erken parça değişimi fark edildiğinde oldukça düşük maliyetli iken arızanın oluştuğu anda işletmenin tamamen yanmasına kadar varabilen daha büyük hasarların önlenmesinde termal görüntüleme sadece işyeri değil insanlarında hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçmektedir. Arızalanan basit bir kablo yandığında veya kısa devre yaptığında cihazın içerisinde yer alan motor veya ana kart gibi farklı parçalarında yanmasına ve sonuç olarak masrafların sadece 10 tl ile önlenebilecekken binlerce liraya kadar çıkmasına neden olacaktır. Halbuki düzenli (periyodik) termal görüntüleme neticesinde işletmeye sunulan termografik raporlamaya göre gerekli tedbirler alınmış olsaydı bu kadar yüksek bedeller ödenmesine gerek kalmayacaktı.

Sanayide kullanılacak termal kameraların yüksek çözünürlükte olması esastır. Profesyonel olmayan bir termal kamerayla yapılacak ölçüm ve doğal olarak yönetime sunulacak raporlar yeterli olmayabileceklerdir. Adl Danışmanlık termal görüntüleme hizmetlerinde son teknoloji Amerikan ürünü olan termal görüntüleme kamerası kullanarak işletmenizde olası arızaları ve sonuçlarını önlemenizde size yardımcı olmaktadır.

ISI Yalıtım Sektöründe Termal Kameralar

Termal kameraların bir diğer çok kullanıldığı sektör ısı yalıtım sektörüdür. Burada ilk adımda çoğu kişinin aklına sadece ev, işyeri gelebilir. Ülkemizde nedense hatalı biçimde özellikle konut sektöründe ısı yalıtım denildiğinde ilk akla gelen işlem mantolamadır. Halbuki bu tam olarak doğru bir yaklaşım değildir. Doğru olan ise önce konutun termal görüntüleme sistemleriyle iyiden iyiye analiz edilmesi, ısı kaybının nedenlerinin, ısı köprülerinin, küf ve rutubet oluşması muhtemel alanların tespit edilmesidir. Sonrasında maliyet performans olarak en iyi seçeneklerin belirlenerek bu termografik rapor sonucuna göre ısı yalıtım tekniklerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Hatalı yapılan ısı yalıtım uygulamalarında ne yaparsanız yapın hala ısınamıyorum şikayetiyle karşılaşılması kuvvetle muhtemel olacaktır. Bu nedeni yanlış malzeme kullanımından hatalı işçilik uygulamalarına kadar nedenlerden ötürü olabilmektedir. Isı yalıtım yaptırmadan önce tarafsız bir ısı danışmanına termal raporlama yaptırılması hem maliyet hemde sınma problemlerinin çözümü açısından çok daha yerinde olacaktır.

Bilişim ve Elektronik Sektöründe Termal Görüntüleme

Bilişim sekötüründe de termal kameralar kullanım alanı bulmaktadırlar. Isınan ve aşırı yük altında bulunan server, bağlantılar, kablolar, devre kartları, cihaz kartları ve komponentler gelişmiş termal kameralar aracılığıyla tespit edilebilmektedirler.

Termal Kamera Satın Alma Rehberi

Termal kamera satın alma süreci öncesinde mutlaka alınacak kameranın hangi amaçla ve nerede kim tarafından kullanılacağı iyi bilinmelidir. Dünyada en çok tutulan 3 adet termal kamera marka bulunmaktadır:

  • Fluke(1) marka termal kameralar ABD üretimidir. Askeri ve sivil amaçlı termal kamera üretimi yapmaktadır.
  • Flir(2) marka termal kameralar ABD üretimidir. Askeri ve sivil amaçlı üretim ve satış yapmaktadır.
  • Testo(3) marka termal kameralar, Alman üretimidir.

Her 3 marka termal kameralar da oldukça kaliteli ürünlerdir. Satın alacak kişi veya kurumlar için öncelikli sorulması gereken, hangi markayı alalım sorusu yerine nasıl bir cihaza ihtiyacımız var sorusudur.

Sanayi tipi kullanımlarda yüksek çözünürlüklü makinalar öncelikli tercih nedei olmalıdır. Yüksek çözünürlüğe sahip termal kameralar daha detaylı bilgi sunabilmektedir. Termal kameranın fotoğraf çekme ve kayıt etme özelliğide ısı yalıtım sektörü ve termal elektrik tesisat kontrollerinde öne çıkabilmektedir.

Bu bilgiler ışığında termal kamera satın alırken fiyatları belirleyen ana unsurları listelersek;

  •  Termal çözünürlük: (80x80 pixelden 320x240 pixele kadar farklı yaygın termal çözüm aralığı termal kamera fiyatlarını belirleyen en önemli kriterler arasındadır. Çok daha pahalı vedaha yüksek termal çözünürlüğe sahip kameralar da bulunmaktadır.)
  •  Sıcaklık termal ölçüm farkı hassasiyeti: (+ veya - 2 dereceden 0.05 lere kadar bulunan aralıkta tercih yapılabilir. Sanayi ve profesyonel kullanımlarda 0.05 gibi düşük hassasiyetler daha faydalı olmaktadır.)
  •  Sıcaklık ölçüm aralığı: (genellikle -40, +350 C sıcaklık aralığı termal kameraların makul kabul edilen profesyonel sıcaklık ölçüm aralıklarıdır.)
  •  Markası: (FLIR, FLUKE ve TESTO en çok tercih edilen ürünlerdir.)
  •  Diğer özelliklerini tercih ve fiyat belirleyen ana kriterler arasında yazabiliriz.