Termal Kamera Görüntü Analizleri 12 Temmuz 2018

TERMAL GÖRÜNTÜ ANALİZ ve DEĞERLENDİRME
Sokak kapısı ısı kaybı termal görüntüsü

Soldaki termal kamera görüntüsünde yer alan kapı altında görünen lacivert renkli bölgeler, dışarıdan içeri giren soğuk havayı gösteriyor.

Alınabilecek bazı basit önlemler veya iyileştirmeler ile birlikte daire başına ciddi ısı kayıplarının önüne geçilebilir.

Profesyonel bir termal kamera yardımıyla alınacak görüntü noktasal ısı ölçümlerinden çok daha etkili olmakta ve temel ısıtma soğutma hatalarını göstermektedir.

Zaman zaman ısınma problemleri sanıldığından çok daha basit maliyetlerle kontrol altına alınabiliyor.

Kapı üzerinde görünen kanal desenlerinde görünen koyu renkli alanlar dışarıdan içeriye doğru oluşan ısı köprülerini göstermektedir.

Yerden ısıtma sistem arızasına ait termal görüntü analizi

Yanda görülen konutta yerden ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Sağlıklı çalışan yerden ısıtma alanları ve arızalı ısınmayan ve yetersiz ısınan bölgeler ise daha koyu renkle gösterilmiştir.

Termal kamera yardımıyla elde edilen görüntünün değerlendirilmesiyle birlikte hangi bölümlere onarım uygulanacağı ve onarımın yaklaşık maliyeti ile birlikte arızanın tam olarak nereden kaynaklandığıda anlaşılabilir.

Merdiven boşluğunda su kaçağı termal görüntüsü

Merdiven boşluğundaki yan duvarda görünen koyu (lacivert-siyah) bölge su kaçağının yoğun olduğu bölgeye işaret etmekle birlikte, heryerin kırılıp dökülmesine gerek kalmadan tam arızanın bulunduğu su kaçağı bölgesinin belirlenmesinde büyük ölçüde bilgi sağlamaktadır.

  • Su kaçağından kaynaklanan fazla su faturası,
  • Tamirat masraflarının azaltılması,
  • Yapısal zararların önlenmesi