Salmonella Gıda Zehirlenmelerinde Başı Çekiyor

Ciddi gıda zehirlenmelerinin birincil nedeni salmonella isimli bir bakteri grubudur. Dünyada salmonella bakterisinden en çok etkilenen ülke 10 binde 7 kişi ortalamayla Avustralyadır. Bu sonuçla Avustralya salmonella kaynaklı gıda zehirlenmelerinde tüm dünyada başı çekmektedir. Tabi bu sadece gıda zehirlenme vakalarının takip ve ölçümün yapıldığı gelişmiş ve gelişmekte ülkelere oranla tespi edildiğinden gelişmemiş, açlık ve yoksullukla mücadele eden ülkelerdeki resmi rakamlar tam olarak bilinmemektedir.

Gıdalara hızlı bulaşabilen salmonella üreyen gıdaların tükemiyle birlikte ortalama yarım gün ile üç gün içerisinde ciddi sindirim yolu rahatsızlıkları baş göstermektedir. Bu nedenle ilk belirtiler fark edilir edilmez gerekli sağlık tedbirlerinin alınması gerekmektedir. Sağlıksız hijyen koşullarında saklanan daha doğrusu sağlıklı ve olması gereken şartları korunamayan gıda ürünlerinde salmonella riski bulunmaktadır.

Sürüngenlerde doğal olarak yaşamakta olan bu bakteriden ötürü evinde iguana benzeri canlı besleyenler özellikle daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Çünkü salmonella sürüngenlerin dolaşım sisteminde doğal olarak varlığını sürdürmekte olup sürüngenlerde rahatsızlığa neden olmuyor.