Pratik Helal Et Testi Geliyor

Helal et testi evlerde yapılabilecek

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen helal gıda testi ile herkes evinin mutfağında 10 liralık helal gıda test kitiyle 5 dakika içerisinde etini kontrol edebilecek. Projesinin yürütücüsü Dr. Mediha Esra Yayla, testlerin 10 liraya satın alınarak evde uygulanabileceğini, küçük bir et parçasıyla sadece 5 dakika içerisinde etin içerisinde domuz ürünleri olup olmadığının kolaylıkla anlaşılabileceğini belirtti.

TÜBİTAK Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında geliştirilen testle çiğ et ürünlerinde domuz eti ve türevlerinin kullanılıp kullanılmadığı dakikalar içerisinde test edilebiliyor. TÜBİTAK görevlisi Dr. Mediha Esra Yayla, 350 bin lira bütçeli projenin 25 yıl önce başladığını ifade etti. Projenin "İki ayrı bölümden" meydana geldiğini ifade eden Dr. Mediha Esra Yayla, ilk bölümde et ürünlerinde sakatat ve yabancı doku testiyle, doğrudan tüketicilerin kullanabilecekleri kitlerin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi. Dr. Yayla, bu çerçevede TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü'nün, Genetik Enstitüsü'nün desteğiyle “helal et testi" geliştirdiğini bildirdi.

Helal et testinin evlerde kolaylıkla yapılabileceğinin altını çizen Dr. Mediha Esra Yayla:

“Siz et ürününüzden ufak bir miktar kesiyorsunuz. Suyun içinde hafiften ezerek çözüyorsunuz. Buradan suya geçen proteinlerden sonuç alabiliyoruz. Suyun akışını gözlemlemeniz gerekiyor. Daha sonra 5 dakika içinde orada bir bant oluşumu gördüğünüzde 'Evet burada domuz eti var' ya da görmüyorsanız 'Yok' diyorsunuz. Aslında bir hamilelik testi kadar basit, aynı mantıkla çalışan bir test. Bunda da çift bant ya da tek bant görürsünüz. Çift bant var demektir, tek bant yok demektir. Hamilelik testi mantığıyla domuz varlığını tespit eden bir test yaptık. İnsanlar aldıkları et ürünlerini evlerinde denetleyebilirler" dedi.

Helal Et Test Kiti Piyasada Satışa Sunulacak

Söz konusu helal et test kitinin piyasaya sunulmasının hedeflendiğini ifade eden Dr. Yayla, bu bağlamda firmalarla görüşmelerin sürdüğünü belirrti. Özellikle helal gıda konusunda çalışmak isteyen firmalarla görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen  Dr. Mediha Esra Yayla sözlerini “Bu testin bayağı ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Yani tanesini 10 liranın altında alabileceğiniz testler" sözleriyle tamamladı.

Etiketler: