Nikola Tesla Kimdir?

Nikola TESLA  ilginçtir ki 10 Temmuz 1856 yıldırım fırtınası olan bir günde Dünya'ya gelmiştir. 7 Ocak 1943’te New York’ta bir otel odasında yalnız olarak hayata veda etti. Üstelik otel odasından dışarı baktığında elektrikle her yeri aydınlatılmış bir şehire bakarken… Kendi buluşlarıyla gelişen şehir de kimsenin Nikola Tesla’nın paraya vermediği önem yüzünden yalnız, borç içinde öldüğünü bilmiyordu.

Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektro fizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla “kökünden” değiştiren günümüzde de halen kullanılan ve gizlenen çok sayıda çalışma ve buluşa da imza atmıştır.

Özellikle “Kablosuz Elektrik İletimi” üzerinde çok çalıştığı fakat yaşadığı dönemde tam anlaşılamadığı için terkedilen günümüzde dahi hala tam anlaşılamayan çalışmaları mevcuttu. Kendisini ciddiye almayan,Thomas Edison ile arasında amansız bir bilimsel rekabet yaşanmış ve kazanan TESLA olmuştur. Elektrik üzerine yaptığı sayısız çalışma ve buluşu bulunmaktadır.

7 Ocak 1943 yılına gelindiğinde, yirmi altı ülkede kendisine ait 300’e yakın patentli buluşu bulunmaktaydı. Bunların bazısının patentini almayan TESLA’nın buluşlarından bazıları başkaları tarafından kullanıldı.

New York'da ve çoğu eyalette 10 Temmuz, TESLA  Günü olarak kutlanır. Manhattan'da 40.Sokak ve 6.Cadde köşesine ismi verilmiştir. Time dergisi 1931 yılında, TESLA 'nın doğumunun 75. yıldönümünde kapak resmi olarak onu seçmiştir.

E.ARMSTRONG Nikola Tesla için şu sözleri sarf etmiştir: "Dünya, Nikola TESLA 'nın dengi biri gelmesi için çok uzun bir süre beklemelidir."

Babası bir papaz olan TESLA 'nın annesi okur yazar olmadığı halde pratik ev eşyaları yapmasıyla bilinirdi. Nikola Tesla için annesinin yeri çok farklıydı. Annesinin vefatı TESLA'yı derinden sarsan olaylar arasındadır. Bir din adamı olan babası Tesla'nın papaz olmasını arzu ediyordu. TESLA  ise mühendislik okumak ve bilim adamı olma isteği içerisindeydi.

TESLA abisini çok küçük yaşlarda kaybettiği için TESLA'da birçok psikolojik sorun başgöstermiş ve şizofreniye yakın belirtiler göstermiştir.

Annesinin de desteğine sahip olan TESLA, fizik ve matematikte bilgisini genişletirken Graz'daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi'nde eğitimine de devam etti. Yabancı teknik eserleri okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursuna devam etti. Çok iyi bir hafıza yeteneğine sahip olan TESLA, anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrenmeyi başarabilmiştir. Nikola ailedeki beş çocuktan biriydi. Büyük erkek kardeşinin adı Daniel'di. Abisi Nikola beş yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Öldüğü sırada Dane, henüz 12 yaşındadır. Ağabeyi Dane ata binme kazası yüzünden öldü. Bazı kaynaklar da ağabeyi ata bindiği sırada TESLA'nın atı korkutmasından dolayı kazaya neden olduğu bu nedenle TESLA'nın hayatı boyunca suçluluk duygusu hissettiği söylenmektedir.

Milka, Angelina ve Marica isminde üç kız kardeşi vardı. Ailesi 1862 yılında göç etti. TESLA  okula Karlovac'ta gitti. TESLA  Avusturya Graz Politeknik'e 1875 yılında başladı burada elektrik üzerine olan bilgisini arttırdı. Ancak kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren okulu bıraktı.

Kimi çevreler okulu bitirdiğini söylese de üniversite TESLA 'nın mezun olmadığını ve okula 1878'in ilk döneminden sonra üniversiteye devam etmediğini belirtmiştir. Ailesiyle ilişkisini keserek bir oto mühendislik firmasında çalışmaya başlayan TESLA  bu dönem oldukça ağır bir dönem yaşadı.

Daha sonra babasının isteği üzerine Prag'ta Charles Ferdinand Üniversitesi'ne başladı. Burada bir yaz dönemi öğretimine devam etti ve babasının ölümü üzerine okulu bıraktı. Sonra Paris'te bir telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi. Oradayken çalıştığı döner makinelerini korumak için regüle edici kontrol cihazları icat etti. Her çalıştığı yer ve her yaptığı işte mutlaka yeni fikirleri önce deneylere sonra icatlara çevirmiştir.

Aklına gelen bir fikri eğer yoldaysa bir çubukla yola çizer sonra hemen projeyi hazırlar ve deneylerle gerçekliğini kanıtladıktan sonra patentini alırdı. Patent alma konusunda kimseye minneti olmadığından mıdır bazı patentleri almamış ve kendisinden sonra yapılan bazı çalışmalarını kaptırmıştır. Radyo'nun icadı bunlardan biridir. Aslında Radyo dalgalarını ilk bulan TESLA'dır fakat almadığı patentleri bir başkası alarak bu icadı elinden kapmıştır. Gerçi yıllar sonra Radyo'nun fikir babası olarak kabul görsede icadı konusunda yapacak birşey kalmamıştı.

NİKOLA TESLA VE İCATLARI

Nikola TESLA 'ya göre AC akım uygulamak doğru sistem değildi. Hem jeneratör hem de motordaki komütatörü ortadan kaldırmak ve alternatif akımı tüm sistemde kullanmak daha akla uygun gelmekteydi. Fakat hiç kimse alternatif akımda çalışabilen bir motoru oluşturmamıştı ve Nikola TESLA  bu sorunu çok düşündü.

Daha sonradan tüm alternatif akım DC adı verilen elektrik sistemlerini tasarladı. Alternatörler, elektrik enerjisinin ekonomik iletimi ve dağıtımı için gerilim yükseltici ve alçaltıcı transformatörler ve mekanik güç sağlamak için alternatif akım motorları içeren bu yeni DC akım uluslararası bir standard haline gelecekti. Bugün tüm Dünya'da DC akım kullanılmaktadır.

Dünyanın her tarafında harcanıp giden su gücünün bolluğundan esinlenip, gerekli olan yerlere enerji dağıtabilen hidroelektrik santralleriyle bu büyük gücün elde edilmesini tasarladı.

"Bir gün Niyagara Çağlayanı'nı elektrik elde etmek için kullanacağım" diyerek dinleyenleri şaşırtmakla kalmadı bu hayalini bir süre sonra gerçeğe dönüştürmüştür.

Floresan, radar, MR, Uzaktan Kumanda, Radyon Dalgaları, AC Dalgalı Akım Nikola TESLA 'nın icat ve patentleri öncülüğünde geliştirilmiştir.

Bunlardan zaman zaman ışık patlamaları olarak söz etmiştir;

“Bu ışık patlamalarını hâlâ zaman zaman yaşıyorum. Yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Ama artık eskisi kadar heyecan verici değil bu, eskiye nazaran daha etkisiz. Gözlerimi kapattığımda, ilk önce mutlaka çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. Tıpkı açık ama yıldızsız bir gecede olduğu gibi. Birkaç saniye içinde bu alan parıltılar saçan ve bana doğru ilerleyen yeşil ışıltılarla doluyor. Neden sonra sağ tarafımda birbirine paralel ve yakın ışınların oluşturduğu iki ayrı sistem görüyorum. bu iki sistem birbirleri ile dik açı oluşturacak şekilde duruyorlar; sarı, yeşil ve altın renklerinin hakim olmasına karşın, her türlü rengi içeriyorlar. Sonra bu çizgiler daha da parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parıltılar saçan belirgin noktalar serpiliyor. Bu resim yavaş yavaş görüntü alanımdan çıkıyor ve sola doğru kayarak yok olup gidiyor, yerini pek de hoş olmayan ölü bir griliğe bırakıyor. burayı çabucak kabaran ve kendilerine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bulutlar doldurmaya başlıyor. İşin ilginç yanı şu ki, ikinci aşamaya geçilinceye değin bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. Her seferinde, uyuyakalmadan az önce, gözlerimde kimi şeylerin ya da insanların görüntüleri canlanıyor. onları gördüğüm anda anlıyorum ki bilincimi yitirmek üzereyim. Eğer ortaya çıkmıyorlarsa ya da bunu reddediyorlarsa biliyorum ki bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor...”

O yıllarda çoğunlukla doğru akım AC, ısıtmaya, aydınlatmaya, güç sağlamaya ve iletmeye en uygun yol olarak bilinirdi. Fakat AC akımla sürtünemden kaynaklı direnç kayıpları o kadar yüksekti ki, her 1.5 km için bir güç santraline gerek vardı. 110 Voltluk ilk akkor ampuller, güç santraline yakın olsalar bile parlak ve bir buçuk kilometreden çok daha uzaklıktakiler ise yitirilen enerjiye bağımlı olarak sönük yanıyorlardı. Halbu ki DC dalgalı akımla hiç bir güç kaybı olmadan elektriği çok uzak mesafelere kayıpsız iletmek mümkün oluyordu.

İLK AKKOR AMPULLER 110 VOLT

Elektrik mühendisliğini bırakıp, 1884'te cebinde sadece 4 sentle New York'ta gemiden ayrıldı. Tecrübesi onu doğru akım motorları ve dinamolardaki komütatör sorunlar yaratan, gereksiz bir karışıklık inandırmıştı. Doğru akım üretecinin bir komütatörle dış devrede tamamen aynı yöne akan dalga dizileri şeklinde alternatif akım oluşturduğunu gördü.

Motorda dönme hareketini sağlayacak bir doğru akım elde etmek için, yöntem tersine çevrilmeliydi. Her elektrik motorunun endüvisi, motora alternatif akım beslemek için döndüğü anda manyetik yönlerini değiştiren, döner komütatöre sahipti.

ALTERNATİF AKIM AC

Bir yıl boyunca, TESLA , bu yabancı ülkede sefalet karşısında mücadele etti. Bir süre çukur kazarak yaşamayı başardı. Fakat birlikte çalıştığı çukur kazıcı, Western Union'un ustası, yemek saatlerinde Nikola TESLA 'nın ilgilendiği yeni elektrik sistemlerinin hayali tariflerini dinleyerek, bu konu üzerinde bir çalışma yaptı. Nikola TESLA 'yı A.K.Brown adlı firmanın sahibiyle tanıştırdı. Nikola TESLA 'nın parlak planlarından çok etkilenerek, Brown ve bir ortağı büyük bir girişim yapmaya karar verirler. Ortaya belirli bir miktar sermaye koydular ve Nikola TESLA Batı Broadway'de bir deney laboratuvarı kurdu. Orada Nikola TESLA  jeneratör, transformatörler, iletim hattı, motorlar ve ışıklar gibi tasarladığı AC elektrik sistemlerinin tümünün hazırlıklarını planladı ve uygulamaya geçirdi. Hatta ilk kez iki ve üç fazlı sistemleri de tasarladı.

Cornell Üniversitesi'nden Profesör W.A. Anthony yeni alternatif akım sistemini sınadı ve derhal Nikola TESLA 'nın senkron motorunun en iyi doğru akım motoruna eşit yeterlikte olduğunu açıkladı. O zaman Nikola TESLA  bütün kısımlara sahip tek bir patent altında sistemini tescil ettirmek istedi. Patent Bürosu her önemli fikir için ayrı bir dilekçeyle başvurulmasında ısrar etti.

Nikola TESLA , 1887'nin Kasım ve Aralık ayında dilekçelerini verdi ve daha sonraki altı ayda yedi tane icadına ABD patenti aldı. 1888'in Nisan ayında çok fazlı sistemini de içeren dört ayrı patent için başvuruda bulundu. Bu patentler hızla, bekletilmeden TESLA'ya verildi. Yılın sonuna kadar 18 patent daha aldı. Bunları, çeşitli Avrupa patentleri izledi. Fikirleri ilginç ve bir o kadar farklı olan TESLA'nın patentlerine itiraz edecek veya çelişecek hiçbir buluş yoktu. Bu nedenle başvurduğu tüm patentler hiç itiraz edilmeden verildi.

George Westinghouse, alternatif akım konusunda uzman olan çalışanı William Stanley, Jr. istifa edince, Nikola TESLA 'nın çalışmalarını inceleyip ondaki potansiyeli fark etti. Laboratuvarlarına gitti ve Nikola TESLA  ile tanıştı.

WESTİNGHOUSE

Westinghouse, alternatif akım patentleri için bir milyon dolar nakit ve her satış üzerinden 2,5 dolar teklif etti ve TESLA'yı 1 yıllığına işe aldı.

Ülke çapındaki Westinghouse yatırımlarının başarısı, gelişen elektrik endüstrisinde rakip durumunu korumak için General electric, Westinghouse'dan bir lisans almak zorunda kaldı.

Bazı kaynaklarda Westinghouse'un iflasın eşiğine geldiği için TESLA 'dan sözleşmesinden vazgeçmesi durumunda 1 Milyon dolar ödeme teklif etmiş, TESLA 'nın teklifi kabul edip etmediğini bilinmese de kontrattan vazgeçildiği biliniyor.

NİKOLA TESLA WESTİNGHOUSE DAKİ ALACAKLARINDAN KENDİ İSTEĞİYLE VAZGEÇMİŞTİR. EĞER BU SÖZLEŞMEYİ ALSAYDI ARTIK ÇOK ZENGİN OLARAK YAŞAYABİLECEKTİ.

1890'da, uluslararası Niagara komisyonu elektrik üretmek için, Niagara çağlayanının gücünü kullanmak amacıyla çalışmaya başladı. Bilim insanı Lord Kelvin, komisyonun başkanlığına atandı ve derhal doğru akım sisteminin en iyi olacağına dair açıklamasını yaptı.

Fakat güç, 26 mil uzaklıktaki Buffalo'ya iletilecekti. Bu durumda alternatif akımın gerekliliğini kabul etti.

Westinghouse, on tane 5000 beygir gücündeki hidroelektrik jeneratörü için ve General Electric ise iletim hattı için kontrat yaptılar. Bu sistem iletim hattı, yükseltici ve alçaltıcı transformatörler Nikola TESLA 'nın 2 faz projesine uygundu. Hareket eden parçaları azaltmak için, dıştan dönen alan ve içi sabit armatürlü, büyük alternatörler planlanmıştı.

O zamana kadar bu büyüklükte bir proje yapılmadığı için, bu tarihi proje heyecan yarattı. Dakikada 250 devir yapan, her biri 1775 amper veren, 2250 Volt'luk on büyük alternatör, iki fazlı 25 Hz (Hertz)'de 50.000 beygir gücü veya 37.000 kW'lık çıkış oluşturuyordu. Rotorların her biri, 3 metre çapında, 4,5 metre uzunluğunda (düşey jeneratörlerde 4,5 metre yükseklik) ve 34 ton ağırlığındaydı. Sabit parçaların her biri 50 ton ağırlığındaydı. Gerilim, iletim için 22.000 Volt'a çıkarıldı.

Nikola TESLA , alternatif akım ve yüksek frekansla ilgili olarak aşağıdaki sözleri söylemiştir;

“...Kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili "frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir…”

UZAKTAN KUMANDANIN İCADI

Sonradan, Telsiz denilen, radyo alanında Nikola TESLA 'nın öncülüğü, Mors koduyla yapılan haberleşmeden de ileri gitti. 1898'de New York şehrinin Madison Parkı'nda (Madison Square Garden) telsiz ile uzaktan kontrollü, parlak bir gösteri düzenledi.

Geleneksel Elektrik Fuarı'nın geliştiği yer ve genellikle Barnum-Bailey sirkinin çalıştığı büyük alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. Bu küçük gölün üzerine, yüzmesi için, 1 metre uzunluğunda anten direği olan bir tekne koydu. Teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı.

Nikola TESLA , seyircilerin isteği doğrultusunda ileri gitme, sağa veya sola dönme, durma, geri gitme, ışıkları yakıp söndürme gibi çeşitli şeyleri uzaktan radyo kontrol sayesinde yaptı.

Bu farklı gösteri tüm seyircileri hayran bıraktığı gibi günlük gazetelerin ön sayfalarında yer aldı…

YÜKSEK FREKANS ÖNCÜLÜĞÜ

Nikola TESLA, araştırmalarında yüksek gerilim ve yüksek frekansın bilinmeyen alanlarına daha çok yer verdi. Yüksek frekans cihazlarını kullanırken, bir elini daima cebinde tutardı. Bütün laboratuvar asistanlarına bu ön tedbiri almalarında ısrar ederdi ve bu kural, bugüne kadar daima gerilim bakımından tehlikeli cihaz etrafındaki uyanık araştırıcılar tarafından da uygulanmaktadır.

O zaman yararlanılmamış olmasına rağmen, Nikola TESLA'nın yüksek frekans ve yüksek gerilim alanındaki keşifleri, modern elektroniğin yolunu açtı. Bir yüksek frekans transformatörü ile (Nikola TESLA  Bobinleri - Nikola TESLA  Coils) çıplak elinde tuttuğu gazlı tüpü yakacak şekilde vücudundan, zarar vermeden, yüksek gerilimli akım geçiriyordu. O günlerde Nikola TESLA , aslında neon tüpünün ve flüoresan tüpünün aydınlatmasını gösteriyordu.

Bazen, frekans aralığının alt ve üst kısımlarında yaptığı denemeler, Nikola TESLA 'yı keşfedilmemiş bölgelere yöneltti. Mekanik ve fiziksel titreşimlerle çalışırken, Houston Caddesi'ndeki yeni laboratuvarının etrafında hakiki bir depreme neden oldu. Binanın doğal rezonans frekansına yaklaşan, Nikola TESLA 'nın mekanik osilatörü, eski binayı sarsarak tehdit etti. Bir blok ileride, polis karakolundaki eşya esrarengiz bir şekilde dans etmeye başladı. Böylece, Nikola TESLA rezonans, vibrasyon ve "doğal 7 periyot"a ait matematiksel teorileri ispatladı.

NİCOLA TESLA ÖLDÜĞÜNDE TÜM MAKALELERİNE ABD YÖNETİMİ EL KOYDU. ÇÜNKÜ HALEN 2. DÜNYA SAVAŞI DEVAM EDİYORDU VE BU BİLGİLERİN HİTLERİN ELİNE GEÇMESİNDEN ÇEKİNİLİYORDU. İNCELENEN MAKALELERİN BİR KISMI EKSİK OLDUĞU HALDE KALANLARI SIRBİSTANA GÖNDERİLDİ.

DÜNYA'NIN EN GÜÇLÜ VERİCİSİ

Yüksek gerilim ve yüksek frekanslı elektrik iletimi konusundaki araştırmalar, Nikola TESLA 'yı Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine Dünya'nın en güçlü radyo vericisini kurup çalıştırmaya yöneltti. 60 metrelik direğin etrafında, 22,5 metre çapında, hava çekirdekli transformatörü yaptı. İç kısımdaki sekonder 100 sarımlı ve 3 metre çapındaydı.

Üreticisi, istasyondan birkaç mil uzaklıkta bulunan enerjiyi kullanırken, Nikola TESLA  ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu. Bir direğin tepesindeki 1 metre çaplı bakır küreden, 30 metre uzunluğunda, kulakları sağır eden şimşekler çaktı. 40 km uzaklıktaki kasabalarda bile bu gök gürültüsünün işitildiği kaydedilmiştir. 100 milyon Volt değerinde gerilim kullanılıyordu.

İlk denemesinde, vericideki güç jeneratörünü yaktı. Fakat tamir ederek 26 mil uzağa, gücü telsiz ile iletebilinceye dek deneylerine devam etti. O uzaklıkta, toplam 10 kW'lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başardı. Daha sonra, kendi patentleriyle meşhur olan Fritz Lowenstein, Nikola TESLA 'nın yardımcısı iken bu gösterişli başarıya şahit oldu.

1899'da alternatif akım patentleri için Westinghouse'dan aldığı paranın sonunu harcadı. Albay John Jacob Astor, onu mali yönden kurtarmaya geldi ve Colorado Springs'deki denemeleri için 30.000 dolar destek verdi. Sonra bu para da bitti ve Nikola TESLA , New York'a geri döndü. J.P. Morgan, gösterişli başarıları ve şahsiyeti dolayısıyla, Nikola TESLA 'nını hayranı olmuştu. Nikola TESLA , kısa zamanda J.P. Morgan'ın sürekli misafiri oldu. Kusursuz giyinişli, birkaç dilde yaptığı kültürlü konuşması ve medeni davranışıyla gösterişli centilmen Nikola TESLA , New York sosyetesinin gözdesi oldu.

İYONOSFER ÇALIŞMALARI, RADAR VE TRİBÜNLER

Nikola TESLA  Dünya'nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan ilk bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, Dünya'nın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Nikola TESLA 'yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.

Nikola TESLA , iyonosfer ile ilgili çok fazla araştırma yaparak ilk radyo yayın merkezi ve kablosuz elektrik taşıma merkezi olan Shoreham, Long Island'da 1901 ile 1905 yılları arasında Wardenclyffe Kulesi'ni inşa etti.

RADYO FREKANS ALTERNATÖRÜ

1890'da Nikola TESLA  yüksek frekans alternatif akım üreteçlerini yapmıştı. 184 kutuplu olan bir tanesi 10 kHz'lik çıkış veriyordu. Daha sonra, 20 kHz'e kadar yüksek frekansları elde etti. Ancak on yıl kadar sonra 50 kW çıkışlı radyo frekans üretecini Reginald Fessenden geliştirdi. Bu makine, General Electric tarafından 200 kilo Watt'a çıkarıldı ve Fessenden'in ilk alternatörlerini kuran, çalışmasını kontrol eden adamın adı verilerek, Alexanderson alternatörü satışa çıkarıldı.

Hemen hemen dünya kablolarının çoğunu elinde tutan İngiliz iş adamlarının, bu makineye ait patentleri elde etmek üzere olduklarını görünce, ABD Donanması'nın acele çağrısıyla "Radio Corporation of America (RCA)" şirketi kuruldu. Yeni firmanın 1919'da kurulmasıyla, Marconi Wireless Telegraph Co. of America firmasının güçlü fakat yetersiz, Marconi kıvılcımlı vericileri, çok başarılı olan radyo frekans alternatörleri ile yer değiştirdiler.

Birincisi N.J. New Brunswick'te kuruldu. 200 kilo Watt'da ve 21,8 kilo Hertz frekanslı titreşim oluşturdu ve ticari işte kullanıldı. Bu ilk, sürekli, güvenilir Atlantik aşırı radyo servisiydi. Bu alternatörler, Nikola TESLA 'nın kulesinin yerine, radyo merkezinin tüm güçlerini sağladı. Böylece Nikola TESLA 'nın Dünya çapında telsiz hayali, 30 yıl sonra, icat ettiği vericinin kullanılmasıyla yeniden gerçekleştirildi.

TESLA 'nın ölümünden 5 ay sonra Amerikan Yüksek Mahkemesi daha önce Amerikan Patent Ofisi tarafından Marconi adına onaylanan kablosuz iletişim tekniğinin geçersiz olduğuna ve patent hakkının Nikola TESLA 'ya ait olduğuna karar vermiştir.

KOZMİK SES DALGALARI VE UZAY

1898 yılında ilk defa uzaktan kumanda ile yönetim sistemini bir araca uygulamıştır. Mayıs, 1898'de Madison Square Garden'da dünyaya bu buluşunu tanıtmıştır. Bahsi geçen araç su üstünde hareket eden ve uzaktan kumanda ile yönetilebilen bir bottur. Projelerinin tanıtımında afili yöntemler uygulayan Nikola TESLA'yı izleyen herkes Nikola TESLA'nın bunu beyin gücüyle yaptığına inanmıştır. Daha sonra Nikola TESLA  uzaktan kumandayı açıklamıştır.

Bir sene sonra Nikola TESLA  uzaydaki hayatın varlığı ile de yakından ilgilenmiş. Dünya'da ilk defa 1899 yılının Mart ayında kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiştir. Uzaydan kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. Bunun duyurusunu yaptığında bilim çevresinden ilgi ve destek görememesinin sebebi o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri olmamasıdır. 1917'nin Ağustos'unda uzaktaki cisimlerin üzerine kısa dalga darbeleri gönderip, yansıyan kısa dalga darbelerinin bir flüoresan ekran üzerinde toplanmasıyla izlenebileceklerini açıklamıştır.

NİKOLA TESLA HAKKINDA

Nikola TESLA  hiç evlenmemiştir. Bekar olmasının bilimsel yeteneklerine yardımcı olduğunu düşünüyordu. Kolay öfkelenen Nikola TESLA  ile Thomas Edison, Waterside Enerji Tesisi ve Allis Charmes Fabrikası'ndaki araştırmalarında onunla çalışan bazı mühendis ve yardımcıları arasında ortaya çıkan sürtüşme, aleyhine oldu. Bugün, düz rotorlu Nikola TESLA  türbinlerinin sonucu hakkında hiçbir bilgimiz yoktur.

Yıllar geçtikçe, ondan, gittikçe daha az haber alınmaya başlandı. Bazen gazeteci ve biyografi yazarları onu arayıp röportaj yapmak istiyorlardı. Gittikçe garipleşti, gerçeklerden uzaklaştı, aldatıcı hayalciliğe yöneldi. Not alma alışkanlığı edinmemişti. Her zaman tüm araştırma ve deneylerine ait tüm bilgiyi aklında tutabildiğini iddia ve ispat etti.

“150 yıl yaşamaya kararlı olduğunu ve 100 yaşının üstüne eriştiği zaman, araştırma ve deneyleri sırasında topladığı bütün bilgiyi etraflıca anlatarak, anılarını yazacağını söyledi.”

II. Dünya Savaşı sırasında öldüğü zaman, kasasına askeri yöneticiler el koydular ve kayıtların cinsine ait herhangi bir şey duyulmadı. Nikola TESLA 'nın kendine özgü bir tutarsızlığı da, kendisine iki şeref unvanı verildiği zaman ortaya çıktı. Birini reddetti. 1912'de Nikola TESLA  ve Thomas Edison'un 40.000 dolarlık Nobel Ödülü'nü paylaşmaya seçildikleri açıklandı. Nikola TESLA , bu ödülü de reddetti. Her nasılsa, Thomas Edison'u sevenler tarafından kurulan AIEE Edison madalyasını 1917'de Nikola TESLA 'ya layık görüldüğünde, bunu kabul etmeye yanaşabildi.

“Beş duyusunun aşırı hassaslaşması ve bundan dolayı çektiği sıkıntılar konusunda şöyle demiştir; "Yakından ve uzaklardan gelen kükreyen sesler beni korkuya sürüklüyordu ve bunların ne olduğunu bir türlü ayırt edemiyordum. Güneş ışınlarının önü periyodik olarak kesildiğinde bu beynim üzerinde öylesine büyük bir güç alanı yaratıyordu ki kendimden geçiyordum. Bir köprü ya da bunun gibi bir yapının altından geçebilmek için tüm irademi zorlamam gerekiyordu çünkü kafatasım üzerinde dayanılmaz bir basınç hissediyordum. Karanlıkta bir yarasa kadar duyarlı olabiliyordum, metrelerce uzaklıktaki bir nesnenin varlığını alnımda hissettiğim bir ürperti sayesinde fark edebiliyordum...”

NİKOLA TESLA  VE THOMAS EDİSON

Nikola TESLA 'nın aradığı fırsat ve şans kolayca eline geçmedi. O zamanlar New York'da Pearl Caddesi'ndeki ilk laboratuvarında akkor lambası için pazar aramakla meşgul olan Thomas Edison'a rastladığı zaman Nikola TESLA , gençlik heyecanıyla, kendisinin bulduğu alternatif akım sisteminin açıklamasını yaptı.

Edison TESLA’nın alternatif akım projesini duyduğunda;  "Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun" demiştir.

TESLA , Edison’a çalışmalarından ve alternatif akım planından bahseder. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmez ve TESLA 'ya bir görev verir.

TESLA , Edison tarafından kendisine verilen görevi her ne kadar sevmemiş olsa da Edison'un kendisine 50.000 dolar vereceğini öğrenince görevi birkaç ay içinde tamamlar.

Doğru akım santralindeki sorunları çözmüştür. Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde, Edison şaşırmış bir şekilde;

“Tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini”

 …söyler ve bir ücret ödemez.

TESLA  derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izleyecektir.

EDİSONUN NİKOLA TESLAYA YAPTIĞI HAKSIZLIK ASLINDA TESLANIN ÖNÜNÜ AÇTI. ANCAK 1 YIL KADAR PARASIZ KALARAK ÇUKUR KAZMA İŞİNDE ÇALIŞTI. BİR YIL SONRA EDİSONUN EN BÜYÜK YATIRIMCI OLDUĞU DC AKIM SEKTÖRÜNÜ AC AKIMI GELİŞTİREREK KALICI OLARAK DEĞİŞTİRDİ. EDİSON TESLAYA HAKSIZLIK YAPARAK ASLINDA ZAMAN İÇERİSİNDE HAKSIZLIĞIN KENDİSİNE DÖNDÜĞÜNÜ GÖRMÜŞTÜ.

NİKOLA TESLA  VE J.P. MORGAN

1904'ün Mart ayında, Elektrik Dünyası ve Mühendisliği Dergisinde, Nikola TESLA , Kanada Niyagara enerji firmasının telsiz enerji iletimi sistemini uygulamasını istediğini ve bunun için 10 milyon Volt'luk gerilimde 10.000 beygir gücü dağıtabilecek bir sistem kullanmayı istediğini açıkladı.

Niyagara Projesi kağıt üzerinde belirtildiği gibi asla gerçekleşmedi fakat küçük bir elektrik santrali kuruldu. Fakat, gösterişli Long Island'ın kaderine etki yaptı.

TESLA 'nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletişimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

Nikola TESLA, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletimi söylemiştir. Kağıt üstünde bunu ispatlayan Nikola TESLA  daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir. Kendisinin elinde kablosuz yanan bir ampul tutan fotoğrafı bulunmaktadır.

Bu projenin patentini aldıktan sonra Nikola TESLA 'nın en büyük destekçisi J.P. Morgan bu kablosuz enerji iletimi ile şirketin ekonomisinin batacağını anlamış ve finansman desteğini kesmiştir. Eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.

ÖNGÖRÜ YETENEĞİ

NİKOLA TESLA DELİ DEĞİLDİ AMA DAHİLİĞİN CİDDİ BİR BEDELİ VARDI VE TUHAF TAKINTILARA SAHİPTİ. BİR DÖNEM YARALI GÜVERCİNLERİ İYİLEŞTİRMEYE TAKMIŞTI. AYRICA HAYATINDAKİ HER DETAYIN 3 E BÖLÜNEBİLİR OLMASINA DİKKAT EDERDİ. EKMEĞİNİ 3 ÜN KATLARINA GÖRE DİLİMLETİRDİ. YAŞADIĞI ZAMANDA DELİ DENMESİNİN NEDENİ ZAMANIN ÇOK İLERİSİNDE YAŞAMASIYDI. YAŞADIĞI DÖNEMDEKİ İNSANLAR ONUN VERDİĞİ BİLGİLERE HAZIR DEĞİLDİ.

Bu sırada Elektro-adam Nikola TESLA  (1904), Mors koduyla sınırlı olan büyük endüstrinin geleceğine ait, uzak görüşünü açıklayan kuramsal broşürünü yayınladı.  

Bu broşür, Nikola TESLA'nın kahin olduğuna herkesi inandırdı.

Dünya çapında telsiz sistemin de, çeşitli olanakları sağlayacak olan özellikler açıklanıyordu.

Broşürde, telgraf, telefon, haber yayını, borsa görüşmeleri, deniz ve hava trafiğine yardım, eğlence ve müzik yayını, saat ayarı, resimli telgraf, telefoto ve teleks hizmetleri ile, Nikola TESLA 'nın sonradan oluşumunu gördüğü radyo sitesi anlatılıyordu.

ÖLÜMÜNDEN SONRA NİKOLA TESLA

Sıra dışı bir karaktere sahip olan TESLA hayatının hiçbir döneminde paraya değer vermemiştir. Hayatının son yıllarını bir otel odasında unutularak borç içinde geçirdi.

7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli'nin bir odasında tek başına hayata veda ederken yanında kimse yoktu. Öldüğü ancak bir kaç gün sonra oda görevlisinin odaya girmesiyle fark edildi.

Ölmeden önce IŞIN SİLAHI adını verdiği elektrik akımlarını tek bir doğrultuda düz odaklayarak hedefi 400 km mesafeden vurabilecek bir çalışma yürütmekte olan TESLA 'nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu.

Nikola Tesla’nın geride bıraktıkları ile en çok ilişkilendirilen kurum Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü oldu. TESLA’ dan geride kalanlar üzerinde çalışmalara devam edildiği ve geliştirilen teknolojiler olduğu söylentileri bulunmaktadır.

EDİSONLA Hayatı boyunca rekabet etti. Kendisine haksızlık eden rakibine karşı yıllar sonra ezici bir üstünlüğe kavuştu. Edison’dan çok daha fazla yararlı buluşa imza attı. Bugün pek çok çalışmasının askeri nedenlerden ötürü gizlendiği tahmin ediliyor. Bunlardan iki tanesi IŞIN Silahı ve HAARP teknolojisidir. Amerika'nın başlattığı yıldız savaşları projesinin bu çalışmalara dayandığı düşünülmektedir.

Diğer Yazılar:

http://adlbelge.com/haarp-deprem-silahi-turkiyede-mi-kullaniliyor

http://adlbelge.com/haarp-teknolojisi-nikola-tesla