MUŞ'TA GIDA DENETİMLERİ ARTIRILDI

Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla denetimlerini arttırdı.

Market müdürleri ve market sahiplerinden bilgi alan Çolakoğlu ve heyeti, tüm stantları gezerek ürünlerin ambalaj, satışa sunuş, son kullanım tarihi gibi durumlarıyla ilgili incelemelerde bulundular. Market müdürlerinden bilgi alan Çolakoğlu, ürünlerin son kullanım tarihi, depolama ve satış koşulları ile ilgili bazı bilgiler aldı.

Reyonları da gezen Çolakoğlu, et reyonunda ürünleri inceleyerek, mührü olmayan etlerin kesinlikle satışına müsaade etmedikleri, dökme tavuk satışının da yasak olduğu konusunda çalışanlara hatırlatmalarda bulundu.

Ramazan ayında sağlıklı gıdaların tüketilebilmesi için rutin olarak yaptıkları denetimleri daha da sıklaştırdıklarını belirten Çolakoğlu, "Müdürlük olarak gıda denetimlerimizi çok sık yapmaktayız, özellikle de Ramazan ayı boyunca denetimlerimiz mesai mefhumu gözetilmeksizin devam edecek. Gıda üretim ve tüketim yerleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu uyarınca denetlenmektedir. Arkadaşlarımız özellikle üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde denetimlerini yaparken; ürünlerin muhafazası, etiket bilgileri, hijyen şartları, sağlık kurallarına uyulup uyulmadığı, bunların işletme kayıt belgelerinin olup olmamasını kontrol ediyorlar" dedi.

Yapılan denetimlerde işletme sahiplerini ve yetkililerinin eksik noktalarla ilgili uyarıldığını, bazı iş yerlerine cezai yaptırımlarda bulunulduğunu dile getiren Çolakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gıda ve yem maddelerinin gerek hijyenik şartlarda üretilip, tamamen güvenli olmasını sağlama ve gerekse haksız kazanç sağlamayı amaçlayan taklidin önüne geçmek için piyasa gözetimi ve denetimi yapılmaktadır. Bunun yanında marketlerde, satış yerlerinde çalışan kişilerin hijyene dikkat etmeleri, gıda güvenilirliğine dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz."

Etiketler: