Müslüman Marketlerinin Et Reyonlarına Domuz Eti

Almanya da ırkçı bir grup helal gıda sertifikalı etlerin satışa sunulduğu reyonlara domuz etinden mamul ürünleri yerleştirip kameraya almaya ve sonrasında kendi sosyal paylaşım hesaplarından yayınlamaya başladılar. Kendi gruplarına halalchallenge adını veren grup ırkçı söylemlerini içeren yazılı notlarıda eylemlerin ardından reyona bırakıyorlar.

Almanya'da bulunan ırkçılar, Müslümanlara karşı, "Halal Challenge" adlı yeni bir aksiyon başlattılar. Aşırı sağcılar, Müslümanlara ait marketlerin et reyonlarına domuz etinden ürünler ve ırkçı söylemler içeren bildiriler bırakarak bunu kamerayla kaydediyorlar.

Bu eylemi gerçekleştiren ırkçı, kamera kaydını daha sonra sosyal medyadaki "Halal Challenge" isimli sayfada paylaşıyor. Paylaşımla birlikte bir arkadaşını da aynı eylemi yapmaya davet ediyor. Böylece ırkçıların et reyonlarına düzenlediği saldırılar hızla artıyor.

Aşırı sağcılar binlerce kişinin beğendiği sosyal paylaşım sayfalarında, Müslümanların hayvanlara eziyet ettiklerini ileri sürerken, Müslüman marketlerinde domuz eti satılmamasını eleştiriyorlar.

Eitorf kentinde, Zeynel Aktaş'a ait süpermarket de ırkçıların hedefi oldu. Irkçılar önce marketin ön kapısına bir otomobilden ırkçı bildiriler attılar. Daha sonra, iki Alman kadın marketteki et reyonuna ırkçı ifadeler bulunan bildiriler bıraktı.

Kadınlar ayrıca bir market çalışana, "Müslümanların hayvanlara işkence ettiği" gerekçesiyle sözlü tacizde bulundular. Market sahibi Zeynel Aktaş, markete çantayla müşteri almadıkları için ırkçıların reyona domuz eti ürünleri bırakamadığını buna rağmen yaşadıkları tacizin kendilerini çok rahatsız ettiğini söyledi.

Kamera kayıtlarıyla polise başvurduklarını anlatan Aktaş, "Sözüm ona biz hayvanlara işkence yapıyormuşuz. Esas amaçları o değil, İslam'a karşı güç birliği yapmak. Bizi domuz eti satmadığımız için eleştiriyorlar. Halal Challenge isimli bir sayfa açmışlar, ırkçı bir grup. Marketimize bıraktıkları bildirilerin üzerinde de ırkçıların kullandığı işaretler var" diye konuştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Dernekleri Köln Bölgesi Eyalet Birliği Başkanı İrfan Saral şunları söyledi:

İnancımız dolayısıyla domuz eti yemiyoruz, bunu Alman kardeşlerimiz biliyor. Ama maalesef aşırı uçta olanlar var. Bizi provoke etmek için bu etleri helal etlerin içine karıştırıyorlar. Uyum bu demek değil. Biz yıllardır burada çalışıyoruz. Sağduyulu vatandaşlarıyla ve halkıyla hiçbir sorunumuz yoktur. Yıllardır huzur içerisinde bir arada yaşıyoruz. Bu sadece Eitorf ile ilgili değil tüm Müslümanları ilgilendiren bir konudur. Alman siyasilerin ve yetkililerin bu konulara el atması gerekiyor. Biz huzur içerisinde yaşamak istiyoruz.