KKTC Cumhurbaşkanlığı ISO Sertifikası Aldı

KKTC Cumhurbaşkanlığı, uyum sürecini tamamlayarak 1946 yılında 162 ülkenin kurduğu Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nden (ISO) yönetim ve yurttaş memnuniyeti ile ilgili iki farklı sertifika aldı.

Cumhurbaşkanlığı, yönetim ve yurttaş memnuniyeti ile ilgili iki ISO sertifikası aldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanlığı, uyum sürecini tamamlayarak 1946 yılında 162 ülkenin kurduğu Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nden (ISO) yönetim ve yurttaş memnuniyeti ile ilgili iki farklı sertifika aldı.

Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün kriterlerine geçiş süreci Cumhurbaşkanlığı’nın 115 personeline Aralık 2015’ten itibaren verilen eğitimlerle tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı’nın tüm birimlerinden 18 kişilik merkezi uyum ekibi ile yürütülen çalışmalar kapsamında, Mütercim Tercümanlık, Bilgi İşlem, Protokol Birimi, Arşiv, Servis, Dış İlişkiler, CSO ve Halkla İlişkiler Birimleri’ne uzmanlar tarafından 12’şer saat eğitim verildi.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu konuyla ilgili açıklamasında;

"Ülkemizdeki yaygın algı, kamu düzeninin bozuk olduğu, devlet dairelerinin iyi çalışmadığı yönündedir ve yurttaş bu şikayetlerinde haksız da değildir. Bununla mücadele etmek gereklidir. Bir taraftan dünyalı olmak, en azından Avrupa standartlarını temin etmek konusunda bir çaba sürdürülürken, diğer taraftan tam da bunun dışında kalmış bir kamu düzeni algılaması olduğunu ve bu ikisi arasında bir bağ kurarak ülkemizi ve kurumlarını iyi bir örnek haline dönüştürmek çabası son yıllarda önem kazandı. Bizler Cumhurbaşkanlığı olarak bu algıyı yıkma çabasındayız ama bu algıyı yıkabilmek için öncelikle gerçekliği değiştirmek gerekiyor. bugün alınan uluslararası standart belgeleri ile bu gerçekliği değiştirme yolunda bugün önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Şu çok nettir: Amacımız yaptığımız işin, gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin hakkını vermek ve yurttaşlarımız tarafından iyi sonuçlar yaratacak şekilde planlanmasını sağlamaktır. Bu nedenle amaç sırf belge almak ve bunu lanse etmek değildir. Cumhurbaşkanımızın toplumumuzu çözüm ve AB üyeliğine hızla hazırlanması, toplumsal ve toplumlararası ilişkilerde değişimi gerçekleştirip geleceği yol almak için değişimi gerçekleştirme taahhüdü vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘toplumun değişime ihtiyacı vardır ve bu değişim fikirlerle gelecektir’ ana fikrinden hareketle, 2015 yılının Aralık ayında başlatılan hizmet ve çalışmaların uluslararası standartlara yükseltilmesi çalışmaları tamamlandı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı personeli, sayın Cumhurbaşkanımızın toplumsal ve kurumsal değişim vizyonunu benimsemiş, eğitimleri başarıyla tamamlamıştır. Kıbrıslı Türkler ve KKTC, malum politik problemlerden kaynaklanan yalıtılmışlık içinde yaşıyorlar.  Oysa tüm dünya küresel çağ yaşıyor ve küresel çağ tam bir sirkülasyon, iç içeliği ve dönüşümü ifade ediyor. Kıbrıslı Türklerin bu küresel çağda yerkürenin dışında kalma hissi ile sıkışma duygusu yaşadığını görmekteyiz ve bu hissiyat dünyaya daha fazla dahil olma isteğini kamçılıyor. Özetle Kıbrıslı Türkler, çağını hakkıyla yaşamak istiyor. Her ne kadar pratik zorlukları olsa da duygu anlamında ve gayretleri ile Kıbrıslı Türk halkı her zaman yüzünü dünyaya çevirmiş, dünyanın asli bir unsuru olma uğraşını sürdürmektedir. Bu uğraşın bir yansıması olarak global standartları fazlasıyla önemsiyoruz. Bugün bizzat Cumhurbaşkanlığı kurumunun, fikirsel bir değişim sürecini başarıyla tamamladığı ve bunun Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından tescillendiği gündür" dedi.