Kıbrıs AKÜN ISO 9001 Belgesini Aldı

Kısa adı AKÜN olan Kıbrı Lefkoşa' da bulunan Akdeniz Karpaz Üniversitesi TSE 'nin gerçekleştirdiği denetimleri başarıyla geçerek ISO 9001:2008 belgesini aldı.

14 Aralık 2015 'te yapılan ISO belgelendirme denetimleri sonrasında, dünyanın en büyük belgelendirme kuruluşu olan IQNet üyeliği sayesinde 36 ülkede tanınan TSE tarafından ISO 9001 sistem ve belgesine kavuşmuş oldu.(1)

IQNet uluslarası belgelendirme kuruluşlarının ortak olduğu ağdır. Dünya çapında çok sayıda ofisi bulunmakla birlikte TSE 'de bu kuruma(2) üyedir. IQNet - Uluslararası Belgelendirme Ağı 1990 yılından kurulmuştur ve dünya çapında 40 yakın Belgelendirme Kuruluşu üyesidir. IQNet üyelerinin her biri kendi bölgesinde bir lider olup IQNet aracılığıyla, dünyada belgelendirme kuruluşlarının en geniş ve saygın ağını temsil etmektedir.

KKTC 'de eğitim kalitesinin alınan ISO 9001 kalite belgesiyle(3) Kıbrıs eğitim kurumlarına hız kazandıracağını ifade eden TSE KKTC Temsilcisi Kemal Kızıltan; "KKTC genelinde eğitim ve öğretim kurumlarının kalitesini artırmaları için çalıştıklarını" söyledi.

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektör Vekili Ahmet Yörükoğlu da, KKTC’de, TSE’den ilk belge alan iki üniversiteden biri olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ve belge sayesinde eğitim kalitelerinin daha üst düzeye ulaşabileceğine inandıklarını belirtti.

ISO 9001 Kalite belgelerinin diğer Kıbrıs üniversitelere de ivme kazandıracağını umduğunu ve eğitim kalitesinin artmasının ülkemize ayrı kazanımlar sağlayacağını belirtti.

Etiketler: