Kansere Karşı Zerdeçal Üzerine Baharat Yok

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevini 1994 yılından beri sürdürmüş, halen "ŞİŞLİ KOLAN" Hastanesi Onkoloji Direktörlüğü'nü yürütmekte olan Prof.Dr. Erkan TOPUZ' :

"Zerdeçalın üzerine baharat yok. Bütün baharatlar bizim için değerli. Özellikle Arnavut biberi, acı biber, zencefil, kimyon çok faydalı ama zerdeçal üzerine baharat yok. En şifalısı, bütün kanserlerden koruyucu. Koruyucu olduğu gibi tedavisi sırasında da etkili.Tümörün doğrudan doğruya bağlanmasını sağlayan yani kanlanmasına mani olan bir madde var zerdeçalda. Ancak zerdeçalın hakiki olanı alınmalı. Hakikisi, İran ve Hindistan’tan gelir. Yurt dışına çıkanlar bilir, kavanoz içinde kirpik şeklindedir hakikisi. 20 euro civarında fiyatı. Türkiye’de toz olarak satılıyor ama ne kadar yararlı, bilmiyorum. Özellikle Hindistan’da kanser oranları çok daha az görülüyor. Çünkü zerdeçalı çok tüketiyorlar. Bütün yemeklerinize katabilirsiniz ama tadını sevmezseniz sabahları bir tatlı kaşığı zerdeçalı yoğurdun içine katıp da tüketebilirsiniz." diyor.

Çok sayıda kansere karşı etkili baharatları sayan Prof.Dr. Erkan TOPUZ, kansere karşı "Zerdeçal üzerine baharat yok" diyor ve özellikle işlem görmüş veya ambalaja girmiş ürünlerden uzak durulması gerektiğini ifade ediyor. Zeytinyağlı tüketimi, doğal ve gerçekten organik basinlerle vücudun kansere karşı olacak savunma sisteminin güçleneceğini belirten Prof.Dr. Erkan TOPUZ; cevizi kabuklu olarak satın alın diyor.

Zira bir şekilde ambalajlanan hemen her gıda maddesinin çeşitli katkılara maruz kaldığı bilinen bir gerçek. Bunlarda sakınmanın et etkili yoluysa paketlenmiş ve işlem görmüş gıda maddelerinden kaçınmak.

Zerdaçal' ı yemeklere katara tüketme konusundaki ısrarını sürekli yineleyen Prof.Dr. Erkan TOPUZ, zerdaçalın kansere karşı tıbbi oalrakta kullanıldığını, zerdeçalın düzenli tüketilen ülkelerin dünya da kanser vakalarının en az görülen ülkeler olduğunu ifade etmesi kayda değer önemli başlıklar arasında yer alıyor.

Neredeyse tüm organik ve doğal ürünlerin vücudun bağışıklık sistemine yaptığı olumlu katkıları neredeyse her insan artık biliyor. Teknolojinin yayılmasıyla birlikte sağlıklı gıdalara ait bilgiler anında yayılıyor.

Ancak bu bilgilere itibar ederken mutlaka bir uzman kontrolünde kullanmak, yanlış bilgiler sonucunda oluşabilecek risklerden kişileri koruyacaktır.