Helal Tatil Sektörü Büyüyor

Özellikle Rusya 'dan her yıl düzenli ülkemize gelen turist sayısının hızla azalıyor olması, İslam ülkelerinden gelen arap turistlerin sayılarının artması ve son yıllarda helal otel hizmeti vermekte olan İslami otellere olan rezervasyon talebindeki artış nedeniyle helal turizm sektörünün hızlı büyümesi kaçınılmaz görünüyor. Buna paralel olarak İslami otel sayısı da hızla artıyor. Mevcut otellerin daha karlı olması nedeniyle helal hizmete yönelmeleriyle de sektörün daha da büyümesi beklenebilir.

2013 yılında 69 milyon Müslüman turist 70 milyar dolar harcama hacmi ile helal turizm pazarını oluşturmuştur. Malezya, ülkesine gelen turist sayısını arttırmak için otellerine Helâl gıda sertifikası verip, bu konuyu dünyadaki Müslümanlara reklam edip ülkesine Müslüman turistleri çekmeyi başarmıştır. Fakat henüz dünya genelinde Helâl turizm konusunda bir standardizasyonun sağlanamamış olduğu görülmektedir. Hayatlarını İslâmi kurallara göre düzenleyen Müslümanların tercih ettiği Helâl turizm imkânlarını; bünyelerinde alkol servis etmeyip 5 vakit ezan sesinin duyulduğu mescitleri olan, bayanlara özel havuz spa gibi kullanım alanları bulunan oteller, namaz saatlerine göre düzenlenen turlar, etrafından kimsenin göremeyeceği havuzları bulunan kiralık villalar, olarak sıralayabiliriz. Amerika'daki Dinar Standart Araştırma Enstitüsü, 2020 yılında Müslüman turist pazar hacminin yılda % 4,7 büyüyerek 192 milyar dolara ulaşacağını belirtiyor. Şu anki büyüklük ise, 126 milyar dolar olarak ölçülüyor. 1,5 milyara varan ve her geçen gün alım gücü yükselen bir İslâm coğrafyasını düşündüğümüzde hedeflerin beklenenin üzerinde gerçekleşmesi mümkün gözüküyor. Kaynak

Helal otel olarak adlandırılan İslami otellerin çoğu 4-5 yıldızlı tesislerden meydana geliyor. 2023 yılında helal turizm pazarının 200 milyar dolarlık hacime ulaşması bekleniyor. 2020 için ise bu rakam 100 milyar dolar. 2014 yılında sayıları 75 civarında bulunan İslami otel sayısının 2016 itibariyle 150 rakamını aştığı görülüyor. Bunda İslami tatil talebinin yüksek olmasıda önemli bir etken. Üstelik İslami otel fiyatları normal otellerle kıyaslandığında en az %30-50 arasında değişen daha yüksek fiyatlara sahip. Bunda elbette daha fazla havuz ve daha fazla yatırım gerektiren maliyetler etken görünüyor. Malezya her ne kadar ülkesinde ki helal turizm altyapısına sahip otel ve tesislere helal otel sertifikası vererek daha fazla turist çekmeye çalışıyor olsada ellerinde bulunan en önemli avantajın ada ülkesi olmaktan öteye gidemeyeceği bunun aksine Türkiye 'de İslami tatil çeşitliliğinin çok daha fazla ve arap ülkelerine yakınlığıyla daha büyük avantaja sahip olduğunu görmek mümkün.

Mevcut turizm yatırımlarını bu yönde değerlendirme çabasında ki Türkiye pek çok ülkeden İslami oteller açısından çok daha avantajlı olacağının sinyallerini de vermiş oluyor.