Helal Soruları

Helal gıda belge tartışması nedir? Helal gıda üzerinde tam olarak uzlaşılamayan ve neredeyse herkesin konu hakkında iyi yada kötü olumlu veua olumsuz görüş bildirdiği ama bir olamadığı narin konular arasında olduğundan sürekli tartışmalara neden olmaktadır.

Helal gıdanın ölçüsü nedir? Temel ölçüt Kur’an ve Hadisler olmakla birlikte oldukça kaygan böylesine önemli bir zeminde mezheplere veya kişilere göre değişik ölçüler görülebilmektedir.

Helal yaşam ve gıdalarımız arasındaki korelasyon nedir? Helal, müslümanları doğrudan ilgilendiren konuların başında gelmektedir. Sağlıksız besinler tüketmek maddi ve manevi açılardan ele alındığında her açıdan probleme neden olmaktadır.

Helal bal nedir? Helal bal ile kastedilen mevzu balın arılara müdahale edilmeden gerçek olarak elde edilmesidir. Arılara hazır şekerli gıdalar verilerek üretilen veya yapay ortam ve şartlarda üretilen ballarda bir gerçek dışılık olgusu bulunduğundan balın sahte olması durumunda helal bal olmayacağı açıktır.

Jelatin kullanmak haram mıdır? jelatin kullanmak haram değildir. Ancak gıda üretiminde yoğun kullanılan jelatin hayvansal kökenli bir üründür. Buda doğal olarak domuzlardan elde edilen jelatin ve besmelesiz kesilen hayvanlardan elde edilen jelatin şüphesini meydana getirmektedir. Yoksa besmeleyle kesinlen yenilmesi haram olmayan hayvanlardan elde edilen jelatin kullanımı haram değildir. Bu problem özellikle yurt dışından ülkemize ithal edilen jelatinler de söz konusu olmaktadır.

Neden son yıllarda müslümanların helal gıda talepleri artıyor? Helalden önce çoğu müslüman için yaşadığımız nüfusunun çoğu müslüman olan bir ülke de üretilen her gıda ürünü helal sanılıyordu. Ancak helal belgelerinin ortaya çıkışıyla birlikte artan farkındalık ve gıda ürünlerinde kullanılan katkıların yüksek sesle tartışılmaya başlaması daha büyük bir kitlenin helal farkındalığını tetikledi. Buda başta müslüman tüketiciler olmak üzere katkısız ve sağlıklı helal belgeli ürün talebinde ciddi bir artışın ortaya çıkmasını ateşlemiş oldu.

Helal olmayan kazançla alınan helal gıda helal olur mu? Olmaz ancak bu kazancı helal sanan kişiler bu tedbir üzerine helal zannederek tükettikleri ürünlerden sorumlu olmazlar.

Neden helal gıda standartı yok? Aslında var. TSE bu konuda bir helal standartı yayınladı. Ancak çoğu islam ülkesinde bu helal belgelerinin islami bir devlet kurumu tarafından onaylanması istendiğinden bu noktada bir problem bulunuyor. Aslında olması gereken tıpkı gıda mühendisleri gibi (mesela koşer alırken denetim gerçekleştiren mühendisler aynı zamanda din adamı oluyorlar), helal gıda mühenside olmasıdır. Hem gıda hemde dini bilgi düzeyi helal gıda sürecine yön verebilmelidir. Bununla birlikte Malezya, Singapur gibi ülkelerde helal sertifikalama işlemleri devlete bağlı dini ve resmi kurumların onayını almaktadır. Bu nedenle Malezya helal hakkında en çok bilinen ve tanınan ülke olmayı başarmıştır.

Gimdes nedir? Adl Helal Belge vermekte olan özel bir şirket durumundayken, Gimdes helal belgelendirme çalışmaları yapmakta olan bir dernektir. Çalışmalarını dernek statüsü altında yürütmekte olan bu kurum helal konusunda Dünyanın pek çok ülkesinde düzenlemekte olduğu helal gıda fuarlarıve helal seminerleriyle kendisine haklı bir yer ve başarı edinmiştir.

İnsan fıtratı neden helal beslenmeye ihtiyaç duyar? Çünkü Allahü Teala insanı buna göre yaratmıştır. Genetik kodlarına helal gıda ve haram gıdaya ilişkin önemli yaratmalar eklemiştir. Dolayısıyla helal beslenip büyüyen bir insanla haram ile büyüyen insan arasında manen farklılık oluşabilmektedir. Bu sebeple insan fıtratı helal beslenmeye manevi bağlamda bir açlık duymaktadır. Helal kazanıp helal tüketen müslümanların manevi hazları ve duygusal yapıları ve imanları daha da kuvvetli olacaktır.

Gıda güvenliği sistemi helal gıda ile güçlendirilebilir mi? Evet bu mümkün ve faydalı olacaktır. Her iki sistem benzer mantıkla hareket etmekte ve benzer odaklara sahip bulunmaktadır. Bunun için özellikle ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi içerisinde helal gıda prosedürü oluşturmak çok yararlı bir çalışma olacaktır.

Helal Arapça bir kelime midir?  Evet helal aslı halal olan Arapça bir kelimedir. Tayyib ürünleri ifade eder.

Helal kontrol sistemi nedir? Helal belgelerini aldıktan sonra süzenli olarak takip edilmesi zorunludur. Kontrol sistemi önceden planlanmış helal soru ve kontrol listesinin oluşturulması iç ve dış kontrol denetimleri yapılması demektir.

Midye yemek helal mi? Midyenin yenilmesi Hanefi mezhebinde caiz değildir. Mecburi bir durum olmadıkça yenilmemesi daha iyi olacaktır. Ancak Şafi mezhebine göreyse caizdir helaldir. Şafii mezhebini düşünerek yiyenlerde bulunmaktadır.

Helal baklava nedir? Helal baklava yapılırken içerisinde yer alan; un, sıvı ve katı yağ, kakao, hamur mayası gibi tüm gıda malzemelerinin helal olmasıyla yapılan baklavadır. Katı yağ ve hamur mayası gibi gıda maddeleri iyi sorgulanmadan ev baklava yapılsa bile problemli olabilir.

Helal sucuk nasıl olur? İçerisinde katkı bulunmadan Erzincan ve Kayseri illerinde yerel geleneklere bağlı yapılan doğal pastırma ve sucuk ürünleri helal sucuklardır. Kasap sucuk olarak satılan sucuk ürünleri de ev usulü ve kimyasal katkılar içermeden helal etletle yapıldıysa helal sucuk ürünleri sınıfında değerlendirilebilirler.

Helal belgesi olmayan gıdalar haram mıdır? Gıda ürünlerinin helal belgesi alamaması haramdır anlamı taşımaz. Ancak şüpheli olduğundan veya helal noktasında kayda değer derecede önemli çekinceler mevcutsa bir ürün helal damgası alamayabilir. Haram değil ancak mekruh olabilir, caiz değildir ama kullanılabilir ürünlerdir, kimine görer helal kimine göre mekruh olabilir. Çok sayıda etken söz konusu olabilmektedir.

Gıda firması helal gıda almışsa tüm ürünleri helal belgeli mi oluyor? Hayır. Helal gıda sadece gıda ve ürünlere verilen belgelerdendir. Diyelim ki bir gıda firması bir adet ürünü için helal gıda temin ettiyse bu belgenin üzerinde yazılı olan ürün ya da ürünler için geçerlidir. Diğer ürünleri için ya başvuru da bulunulmamış veya helal gıda almaya uygun değildir.

Jelatin haram mıdır? Jelatin islami usullere uygun üretilmişse haram değildir. Ancak ülkemizde tüketilen jelatin maddesi büyük oranda yabancı ülkelerden ithalat yoluyla gelmektedir. Hristiyanlık dinine mensup ülkelerde domuz eti ve türevleri rahatlıkla tüketilmekte olduğundan jelatinin büyük kısmında domuz içerikli ürünler bulunmaktadır. İslam ülkelerine hazırladıkları jelatinlerin ayrı günlerde farklı kazanlarda üretildiği belirtiliyor olsa da bu kazanların ara temizliği, ayrıca kullanılan sığır etlerinin besmeleli kesilip kesilmediği gibi çok sayıda nedenden ötürü jelatin ciddi anlamda sıkıntıya neden olmakta ve helal işareti alınırken engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Jelatin maddesinin her satın alma periyodunda elisa adı verilen domuz dna’ sı aramasına ait hazır kitlerle test edilmesi ve uygun olmayan ürün takibiyle jelatinin kullanılması mümkün ise de bu seferde besmele konusu devreye girmektedir. Besmelesiz etlerin zaruri durumlarda besmeleyle tüketilmesi her ne kadar mümkünse de bu %100 helal anlamına gelmemektedir.

Helal işareti alan firmalar neyi farklı yapıyorlar? Helal belgesi alan firmaların sonrasında ürünlerini dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Eğer gerekli takibat yapılaz ve ürünlerinde sıkıntı sorun problem hasıl olursa ciddi anlamda müşteri ve marka değeri kaybı yaşadıklarından helal belgesi alan firmaların daha dikkatli olduklarını söylemek mümkündür.

Helal olmayan otlar veya bitkisel ürünler var mı? Bitkisel ürünlerde helal olmama durumu çoğu kez bitkisel diyerek satılan ürünlerin içerisinde kimyasal taşımalarıdır. Örneğin viagra’ nın bilin etken maddesi olan sildenafil çeşitli güçlendirici, kuvvet macunu veya bitkisel kapsül altında satılan ürünlere karıştırılmaktadır. Ya da paketlenmiş veya dökme olarak satılan nane, kekik gibi baharatların içerisinde maliyeti düşürmek için benzer farklı bitkiler eklenmesi konuya şüpheyle yaklaşılmasına neden olabilmektedir. Zayıflama ürünleri olarak satılan kapsüllerin içeriği her ne kadar %100 doğal ve bitkisel olsa da, bu bitkilerin içeridği alerjenler veya zararlı maddeler ani ölümlere yol açabilmektedir. Bu durumda her bitkisel ürün helaldir demek mümkün olmayacaktır. Ayrıca tütün ve esrar gibi çok zararlı ürünler %100 bitkisel kökenli oldukları halde helaldir diyemeyiz.

Çikolata helal mi? Bu çikolataya göre değişmektedir. Ancak çikolataların içerisinde yoğun kimyasal, boyar madde vs kullanılmaktadır. Fiyatları 1 liraya kadar düşen bu çikolataların helal olup olmadığı tartışmalıdır. Ayrıca içerisinde jelatin kullanılan marşmelowlu gıdalar ayrı bir konudur. Katkı maddelerini çözseniz bile hayvansal yağlar ayrı bir problem olabilmektedirler. Ancak bu çikolatalar haram demek değildir. Gerçek çikolata ise helal ancak pahalıdır. Pahalılık ve ucuzluk ayrı bir kriter olarak ele alınabilir.

Helal belgeli gıda ürünleri katkılar, un, sertifika, et, kozmetik ürünleri, sertifikasi, bal, bitkisel, diş, dondurma, fruktoz, glikoz, helva, hindi, ketçap.