Helal Sertifikalı Ürünler Güvenilir midir?

Helal gıda sahibi ürünlerin yüzde 100 garanti helal gıda olması tam olarak kesin değildir. İlgili belgelendirme kuruluşu tarafından izleniyor ve takip ediliyor demektir. Takip edilmediği veya helal konusunda ciddiye alınmadan davranıldığı durumlar oluşabilir. Bu nedenle helal sertifikalı ürünler imal etmekte olan işletme sahiplerinin islami duyarlılıklarının sağlam olması gerekmektedir. Gerek müslüman kamu sağlığı gerekse islami inançları doğrultusunda gıda maddeleri üretimi düzenlenmelidir.

Özellikle ulusal ve uluslararası boyutta büyük olan ve helal gıda olayına haiz ve sahip bulunan markalar helal gıda gündemi oluştuğundan bu yana daha ciddi yaklaşımlar sergiliyorlar. Hiçbir büyük gıda markası ürünlerinde haram olan bir gıda veya gıda dışı içerik tespit edilmesini arzu etmeyecektir. Özellikle halkının çoğunluğunun müslüman olduğu islami bir ülkede daha hassas davranmaktadırlar.

Tabi bunda devletin geliştirmiş olduğu gıda kontrol mekanizaması da etkili olmaktadır. Gıda her alanda her müslüman için önemli bir islami kriterdir. Mutlaka gıda diğer sanayi üretimlerinden farklı açılardan ele alınmalı müslüman tüketici grubunun önceliklerine uygun gıda üretimi teşvik edilmelidir.

Helal Sertifikası Alan Firmalar Nelere Dikkat Etmeli?

Helal almış olan gıda işletmelerin de mutlaka önceki dönemde de biz zaten helal harama dikkat ediyorduk mantığından uzaklaşması gerekmektedir. Uzun yıllar müslüman ülkede zaten haram gıda olmaz düşüncesiyle yürüyen gıda sistemi malesef sertifika kavramının yerleşmeye ve ilgili bakanlıkların çalışmaları sonuncunda artan iletişim kanallarından bilgi paylaşımının yükselmiş olması helal gıda konusunda ki acı gerçeği ortaya koymuştur. Helal alan firmaların bundan sonraki süreçte daha dikkatli davranması gerekli prosdürleri hazırlayarak yönetimlerinin her aşamasını buna göre organize etmeleri menfaatleri yönünde olacaktır.

Helal Sertifikası Veren Firmalar Bu yetkiyi Nereden Alıyorlar?

Helal vermekte yetkili kuruluşlar belgelendirme yetkisini çoğunlukla yurtdışından ve ağırlıklı olarak Malezya İslami Kalkınma Kuruluşundan almaktadırlar. JAKIM olarak geçen bu kuruluş bir nevi IAF (Uluslararası Akreditasyon Federasyonu) gibi çalışmaktadır. Bunun dışında helal standartlarını kendileri gerekli istişare ve kurul oluşturarak belirleyen ve buna göre helal belge veren firmalar da bulunmaktadır.

Helal Gıda Sertifikalı Sucuk

Helal olmayacak birçok özel durumu olmakla birlikte helal sertifikalı alan sucuku firmalarının en büyük sıkıntısı gıda katkılarının ya hiç kullanılmayacak kadar sıkıntılı veya şüpheli olması yada sorunlu katkılar kullanılmadığından dolayı raf süresinin kısalmış olmasıdır. Sucuk gibi ısıl işlemle üretilen gıdaların boya, lezzet artırıcı, renklendirici katkı maddelerinde yapması gereken bitkisel kökenli ancak fiyatı daha pahalı gıda katkıları kullanmanın mali zorunluluğudur. Katkıların kimyasal veya hayvansal kökenli olanlarının çok büyük kısmı gıda belgesi almaya uygun değildir.

Helal Sertifikası İptal Edilen Firmalar Tekrar Sertifika Alabilir mi?

Eğer bir firmanın helal gıda yetkisi iptal edilmişse ve aynı firma belgesini devam ettirmek istiyorsa iptale neden olan eksikleri gidererek tekrar helal gıda denetimine girebilir. Uygun görülürse helal belgeside alabilir. Ancak bilinçli art niyetle yapılmış problemler varsa o zaman gıda evrakı iptal edilen firmaların tekrar helal şartlarını sağlaması daha ağır kurallara bağlı olabilir. Helal hizmet ve gıda hususları sanıldığının aksine bir kaç basit bir kaç gıda kuralı ile sınırlı değildir.

Önemli olan ise üreticinin islami anlamda helal gıda kavramına bakış açısı ve bu yönde vermekte olduğu güvenin ispat edilebilir olmasıdır. Bu ispat etme “Helal Şartları” dahilinde eksiksiz ve gerekli gıda denetimleriyle sabit olarak yerinde görülmeli ve raporlanmalıdır.