Gıda DNA testleri fabrikalarda yapılabilecek

Gıda üretim yerlerinde DNA testleri yapılabilecek

Gıda üretim yerleri için gıda güvenliğini kökten değiştirmeyi hedefleyen önemli bir gıda güvenliği girişimi, 6 gıda firmasının katılımıyla İrlanda’da hayata geçirildi.

Gıda Ortamları için Dizilim Birliği (Sequencing Alliance for Food Environments, SAFE) projesi, Gelecek Nesil Dizilim (NGS) adını verdiği teknolojiyi kullanarak gıda kalitesi ve gıda güvenliği yaklaşımını güçlendirecek yeni bir öngörü yazılımı geliştirmeyi planlıyor.

SAFE projesinin mimarları, bakterilere ait özellikleri DNA seviyesinde tanımlama ve takip etme kabiliyetine sahip bir ‘araç kutusu’ yaratarak, fabrikalarda bakterileri kontrol etmek için kullanılan mevcut yöntemleri değiştirmeyi ümit ediyor. Projeyi hazırlayanlara göre mevcut yöntemler yeterince hızlı veya kesin değil.

Uygulama gıda tedarik zinciri için ne anlama geliyor?

Proje, İrlanda Girişimi ile Dublin Üniversitesi Akademisi (UCD) Gıda Güvenliği Merkezi ve Dairygold, Dawn Farm Foods, Glanbia, Kerry Group, Mead Johnson Nutrition ve Nutrition Supplies firmaları arasında bir ortaklık.

SAFE, bu yazılım araç kutusu yoluyla, gıda tedarik zincirine bakteri bulaşısı riskini azaltmayı hedefliyor.

Araştırmacılar iki yıl süresince İrlanda’da gıda üretimi yapan bazı fabrikalarda ki ortamı takip edecek. Takip edilecek fabrikalar arasında pişmiş ve fermente et üretim fabrikası ve vitamin ve mineral gıda üretim fabrikaları da yer alıyor.

Mevsim ve iklimle ilgili değişimler mikroorganizmalar düzeyinde değişime yol açarak üretilen gıdaların kalitesini, güvenliğini ve besin profilini etkiliyor. Bu nedenle takip süreci boyunca, mevsim ve iklimle ilgili değişimler de göz önünde bulundurulacak.

Daha sonra bu veri tabanları, öngörü yapabilen bir yazılım araç kutusu geliştirmek için kullanılacak. Bu araç kutusu, gıda tesislerinde bulunan bakterilerin kalite kontrol analizinin daha hızlı ve daha doğru yapılmasına olanak tanıyacak.

Kaynak: Gıdahattı

Etiketler: