ÇUKUROVA SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNDE DOĞAL GIDA RENKLENDİRİCİSİ ÜRETİLDİ

ADANA Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi kapsamında gerçekleştirilen bir projeyle doğal gıda renklendiricisi üretildi.

Proje danışmanı Prof. Dr. Oya Işık, yaptığı açıklamada, projenin Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ege İhracatçı Birliklerinin düzenlediği "4. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı" yarışmasında, birincil imalat kategorisinde yapılan 409 başvuru arasında birinci sırayı aldığını belirtti. Prof. Dr. Oya Işık , fakülte öğrencilerinden Halil Yücelik'e ait projenin, bir alg türü olan ve kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi olan spirulinanın içindeki fikosiyanin maddesinin üretimine ilişkin olduğunu kaydetti.

FİKOSİYANİN maddesinin bu çalışmayla Türkiye' de ilk defa üretildiğinin belirten Prof. Dr. Oya Işık fikosiyanin başta gıda olmak üzere ilaç, kozmetik gibi sektörlerde kullanılabildiğini dile getirdi. Prof. Dr. Oya Işık ürünün seri üretiminin yatırıma ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Türkiye'de yeni üretim alanlarının ve yeni ürünlerin artması kalkınma için önemli. Bu anlamda, gerçekten kıymetli bir besin kaynağı olan spirulina, yatırım yapmaya değer bir alan." şeklinde konuştu.

KANSERE KARŞI KORUYUCU ETKİSİDE BULUNUYOR

Türkiye'deki iklim şartlarının fikosiyanin üretimi için uygun olduğunu ifade eden Işık, "Doğal gıda renklendiricisi olarak da kullanılabilecek fikosiyanin, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde bol miktarda üretilebilir. Ayrıca tarıma elverişsiz alanlarda deniz suyu ile kültüre alınabilir." diye konuştu.

ABD ve Japonya gibi ülkelerde ticari amaçlarla yetiştiriciliği yapılan spirilunanın bağışıklık sistemini desteklediğine ve kansere karşı koruduğuna dikkati çeken Işık, "Ülkemiz için yeni bir ürün olan fikosiyanin maddesinin üretim ve saflaştırma aşamalarında yan sanayi teknolojileri de gelişecektir. Bu da yeni makine-teçhizat üretimi, katma değer ve istihdam olanağı demektir. Sanayicilerimizi bu projeye yatırım yapmaya bekliyoruz." ifadelerini kullandı. Böyle bir ürünün geliştirilmesine helal gıda sektöründe de ihtiyaç bulunuyor.

Etiketler: