Çamaşır Suları Gıda Maddelerinin Temizliğinde Kullanılamaz

​Son dönemde görsel, yazılı ve internet mecralarında bahsi geçen "Sebze ve meyvelerin çamaşır suyu ile yıkanabileceğine" haber paylaşımları yayınlanmış olup, konuyla ilgili olarak   kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bakanlığı resmi web sitesinde halkın doğru bilgilenmesi amacıyla bir basın bildirisi yayınladı.

Çamaşır suları genellikle içeriğinde sodyum hipoklorit bulunduran solüsyonlardır. Sodyum hipoklorit antimikrobiyal etki gösterdiğinden ötürü dezenfektan olarak sıkça kullanılmaktadır.

Klorlu bileşikler çoğunlukla, içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Fakat, Dünya Sağlık Örgütü, Gıda ve Tarım Örgütü ve Avrupa Birliği söz konusu ürünlerin kontrolsüz kullanımında ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği, sodyum hipokloritin  mutajenik etki gösterdiği ve kullanımı esnasında diğer bazı organik maddelerle reaksiyona girerek tehlikeli kimyasal yan maddelerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği gibi çeşitli tehlikeli risklerden ötürü meyve ve sebzelerin doğrudan bu tür kimyasal maddelerle (çamaşır suyu gibi) dezenfekte edilmesini kesinlikle tavsiye etmemektedir.

Ülkemizde piyasada bulunan çamaşır suları, gıdayla temas etmeye uygun ürünler değildir . Ürünlerin gerek içerikleri ve gerekse konsantrasyonları değişiklik arz etmektedir. Bundan dolayı da bu ürünlerin evlerde taze meyve ve sebzelerin yıkanmasında kullanımı Bakanlığımızca tavsiye edilmemektedir.

Evlerimize ulaşan şebeke suları yetkili makamlar tarafından klor ve klorlu bileşikler kullanılarak dezenfekte edildiğinden bakanlık olarak meyve ve sebzelerin bu sularla bolca yıkanmasını öneriyoruz.